Pregled bibliografske jedinice broj: 1236423
Trčci – priroda regulacija populacije maslinine muhe u dva maslinika s različitim tipovima gospodarenja
Trčci – priroda regulacija populacije maslinine muhe u dva maslinika s različitim tipovima gospodarenja // Zbornik sažetaka 65. seminara biljne zaštite / Bažok, Renata (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo biljne zaštite, 2022. str. 22-23 (predavanje, recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1236423 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Trčci – priroda regulacija populacije maslinine
muhe u dva maslinika s različitim tipovima
gospodarenja
(Ground beetles - nature regulation of olive fly
population in two olive grands with different
types of farming)
Autori
Lara, Ivanković Tatalović ; Tomislav, Kos ; Lucija Šerić Jelaska
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Zbornik sažetaka 65. seminara biljne zaštite
/ Bažok, Renata - Zagreb : Hrvatsko društvo biljne zaštite, 2022, 22-23
Skup
65. seminar biljne zaštite (HDBZ 2022)
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 06.12.2022. - 09.12.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
biološka raznolikost, maslinici, predacija, vinogradi, trčci
(biological diversity, olive groves, predation, vineyards, runs)
Sažetak
Maslina (Olea europaea L.) je neizostavan dio mediteranske kulture od antičkih vremena. Maslinina muha Bactrocera oleae (Rossi 1790) je glavni štetnik u maslinicima, sposobna uništiti do 90% uroda ako se ne kontrolira. Danas se sve više poljoprivrednika okreće integriranom (IPM) i ekološkom (EPM) tipu gospodarenja koji se oslanjaju na prirodne procese i metode u zaštiti bilja, uključujući i biološku kontrolu štetnika. Prva dva ličinačka stadija maslinine muhe hrane se unutar ploda, ali sredinom jeseni, treći stadij pada na tlo gdje se zakukulji do trenutka piljenja. To ga čini ranjivim prema predatorima aktivnima na tlu, poput trčaka (Insecta: Carabidae). Cilj istraživanja bio je istražiti koje su vrste trčaka potencijalni predatori ličinki i kukuljica maslinine muhe u dva maslinika mediteranskog područja Hrvatske, s integriranim (IO), odnosno ekološkim tipom upravljanja (EO). Uzorci su sakupljani lovnim zamkama od travnja do studenog 2018. godine i određeni do vrste. Njihove ekološke i morfološke karakteristike su zabilježene: veličina, prehrana i vrijeme aktivnosti. Rarefakcijske krivulje su izračunate na temelju broja vrsta u odnosu na broj uhvaćenih jedinki. Jedanaest vrsta predatornih trčaka uhvaćeno je u jesenskim mjesecima u ekološkom masliniku. Carabus coriaceus i Licinus silphoides bili su dominantne vrste. Integrirani maslinik imao je devet predatornih vrsta uhvaćenih u jeseni, a dominirali su Calathus fuscipes i Pterostichus melas. Rarefakcijske krivulje ukazuju da bi se broj nađenih vrsta povećao s daljnjim sakupljanjem jedinki. Rad je proveden u sklopu projekata: MEDITERATRI (Neonikotinoidi i bakar u mediteranskoj poljoprivredi – učinci na neciljanu faunu beskralješnjaka kroz trofičke interakcije) - HRZZ: Uspostavni istraživački projekti (UIP-05- 2017) i Fond „Jedinstvo uz pomoć znanja“ br. 10/19. ESF Projekt razvoja karijera mladih istraživača – izobrazba novih doktora znanosti (DOK-01-2018 HRZZ) – Voditeljica projekata je dr. sc. Lucija Šerić Jelaska.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2017-05-1046 - Neonikotinoidi i bakar u mediteranskoj poljoprivredi – učinci na neciljanu faunu beskralješnjaka kroz trofičke interakcije (MEDITERATRI) (Šerić Jelaska, Lucija, HRZZ - 2017-05) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb,
Sveučilište u Zadru