Pregled bibliografske jedinice broj: 1235490
Rakovički ustanak: neuspjela petodnevna revolucija za samostalnu Hrvatsku
Rakovički ustanak: neuspjela petodnevna revolucija za samostalnu Hrvatsku // Rakovički ustanak 1871. Znanstvena konferencija u povodu obilježavanja 150 godišnjice
Zagreb, Hrvatska, 2021. (predavanje, nije recenziran, neobjavljeni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1235490 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rakovički ustanak: neuspjela petodnevna revolucija za samostalnu Hrvatsku
(The Rakovica Revolt: the Failed Five-day Revolution for an Independent Croatia)
Autori
Buczynski, Alexander
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, znanstveni
Skup
Rakovički ustanak 1871. Znanstvena konferencija u povodu obilježavanja 150 godišnjice
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 07.10.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Habsburška Monarhija ; Vojna krajina ; Ogulinska pukovnije ; Broćanac ; Rakovica ; Eugen Kvaternik ; Ante Rakijaš ; Petar Vrdoljak ; Rade Čuić ; Franjo Josip I. ; ustanak
(Habsburg Monarchy ; Military Frontier ; Ogulin Regiment ; Broćanac ; Rakovica ; Eugen Kvaternik ; Ante Rakijaš ; Petar Vrdoljak ; Rade Čuić ; Francis Joseph I ; rebellion)
Sažetak
Ustanak u Ogulinskoj pukovniji Vojne krajine koji je započeo 7. listopada 1871. i neslavno završio četiri dana kasnije, bio je jedini pokušaj u stoljetnoj hrvatskoj povijesti da se revolucionarnim prevratom ostvari povijesno pravo Hrvata na ujedinjenu i suverenu državu. Uspjeh svakog plana ili projekta u prvom redu ovisi o odabiru pravog mjesta i pravog trenutka za njegovu realizaciju. Upravo zbog toga je važno razmotriti ključna pitanja zašto je ustanak planiran u Vojnoj krajini, odnosno Rakovici i zašto je odabrana jesen 1871. godine? Jesu li Eugen Kvaternik i njegovi suborci odabrali i pravi trenutak? Revolucija kakvu su oni planirali mogla je uspjeti samo ako bi naišla na široku potporu stanovništva. Što veće nezadovoljstvo i što manje za izgubiti, to veći izgledi za uspjeh. Sudeći prema nalazima sudske istrage koja je provedena odmah nakon ustanka, on zapravo nije unaprijed bio osuđen na propast kako se često tumači u historiografiji relevantnoj za tu temu. Tijekom prva dva dana čak nije bilo neizgledno da će ustanak izaći iz lokalnih okvira i pretvoriti se u širi revolucionarni pokret. Postojale su tada, naime, još uvijek okolnosti koje su ustanicima išle na ruku. Prvi i najvažniji bio je faktor iznenađenja. Najviši vojni i politički krugovi u Zagrebu i Beču uhvaćeni su takoreći na spavanju. Čak ni austrijska tajna policija nije naslućivala što se spremalo. Zatim valja uzeti u obzir da je Beč s jednim do dva dana kašnjenja primio vijesti o ustanku što je, naravno, moglo imati važne reperkusije za određivanje, delegiranje i provođenje djelotvornih protumjera. Što je pošlo po zlu i spriječilo Eugena Kvaternika da postane svojevrsnim 'hrvatskim Garibaldijem'?
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
IP-2019-04-5148 - Mapiranje parlamentarnih izbora 1848. – 1918. u Hrvatskoj (MAPPAR) (Matković, Stjepan, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski institut za povijest, Zagreb
Profili:
Alexander Buczynski
(autor)