Pregled bibliografske jedinice broj: 1235478
Kraj vojnokrajiškog ustroja i povratak u građansku zbilju
Kraj vojnokrajiškog ustroja i povratak u građansku zbilju // Znanstveni kolokvij u povodu 150. obljetnice izdvajanja Senja iz Vojne krajine
Senj, Hrvatska, 2021. (predavanje, nije recenziran, neobjavljeni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1235478 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kraj vojnokrajiškog ustroja i povratak u građansku zbilju
(The End of the Military Frontier System and Return to Civilian Reality)
Autori
Buczynski, Alexander
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, znanstveni
Skup
Znanstveni kolokvij u povodu 150. obljetnice izdvajanja Senja iz Vojne krajine
Mjesto i datum
Senj, Hrvatska, 26.11.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Vojna Krajina ; Senj ; razvojačenje ; vojni komunitet ; Franjo Josip I. ; 1869-1871
(Military Frontier ; Senj ; demilitarization ; military community ; Francis Joseph I ; 1869-1871)
Sažetak
Car Franjo Josip I. posjetio je 16. ožujka 1869., u sklopu kraćeg boravka u Vojnoj krajini, i grad Senj. Učinio je to gotovo sto godina nakon što je isto napravio car Josip II., brat njegova pradjeda cara Leopolda II. Tada je Senj ubrzo nakon carevog posjeta, stekao status povlaštenog krajiškog grada, odnosno tzv. "slobodnog vojnog komuniteta". Sada, tj. nakon posjeta cara Franje Josipa I., grad je poveljom od 8. lipnja 1871. konačno bio izdvojen iz sastava Vojne krajine i to zajedno s Varaždinskom krajinom, Bjelovarom, Ivanićem i Vojnim Siskom. Iako je grad uživao posebne privilegije u odnosu na druga mjesta i trgovišta, od trenutka kada je 1776. ponovno ušao u sustav Vojne krajine do 1871. kada je vraćen po okriljem Građanske Hrvatske, odnosi između njegovih civilnih predstavnika i vojnih vlasti u Zagrebu i Beču bili su uglavnom vrlo nategnuti i nerijetko na rubu incidenta širih razmjera. O tome najbolje svjedoče brojne službene pritužbe Senjana na račun vojnih vlasti i opširna izvješća različitih mješovitih povjerenstava koji su pokušavali iznaći djelotvorna rješenja. Razvojačenje 1871. dočekao je grad Senj gotovo kao izbavljenje iz ropstva, dok je službeni Beč zapravo odahnuo što se riješio "enfanta terriblea" među slobodnim vojnim komunitetima. U izlaganju će biti riječi o statusu kojeg je Senj uživao, uzrocima loših odnosa i razlozima za njegov povratak u građansku zbilju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
IP-2019-04-5148 - Mapiranje parlamentarnih izbora 1848. – 1918. u Hrvatskoj (MAPPAR) (Matković, Stjepan, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski institut za povijest, Zagreb
Profili:
Alexander Buczynski
(autor)