Pregled bibliografske jedinice broj: 1234230
Antimalarijsko djelovanje harmicina karbamatnog tipa
Antimalarijsko djelovanje harmicina karbamatnog tipa // 10. Simpozij studenata farmacije i medicinske biokemije, Knjiga sažetaka / Šakić, Davor ; Pavić, Kristina (ur.).
Zagreb: Farmaceutsko-biokemijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2022. str. 17-17 (predavanje, domaća recenzija, prošireni sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1234230 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Antimalarijsko djelovanje harmicina karbamatnog tipa
(Antimalarial activity of carbamate-type harmicines)
Autori
Marinović, Marina ; Jana, Held ; Zrinka Rajić
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, prošireni sažetak, znanstveni
Izvornik
10. Simpozij studenata farmacije i medicinske biokemije, Knjiga sažetaka
/ Šakić, Davor ; Pavić, Kristina - Zagreb : Farmaceutsko-biokemijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2022, 17-17
Skup
10. simpozij studenata farmacije i medicinske biokemije (FARMEBS 2022)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 22.10.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
malarija, harmicini, karbamatnog tipa, harmin, derivati cimetne kiseline
(malaria, harmicines, carbamate-type, harmine, cinnamic acids derivatives)
Sažetak
Malarija se, s procijenjenih 241 milijun slučajeva i 627 000 smrtnih ishoda u 2020. godini, nalazi među najsmrtonosnijim bolestima u zemljama u razvoju. Pojava rezistencije Plasmodium falciparum, najsmrtonosnijeg parazita koji uzrokuje malariju kod ljudi, predstavlja najveću prijetnju u kontroli malarije zbog čega se javlja potreba za kontinuiranim razvojem novih i učinkovitih antimalarika. S ciljem nadvladavanja rezistencije dizajnirali smo i sintetizirali pet serija harmicina, hibridnih spojeva u kojima su β-karbolin harmin s dokazanim antimalarijskim djelovanjem i derivati cimetne kiseline međusobno povezani amidnom poveznicom. Harmicini u položaju N-9 β-karbolina pokazali su se najdjelotvornijima, stoga su u nastavku istraživanja dizajnirani harmicini karbamatnog tipa u istom položaju β-karbolina. Kako bi se pripravili željenih spojevi, prethodno su sintetizirani cinamilni alkoholi i β-karbolinski amin, a ukupno 11 harmicina karbamatnog tipa sintetizirano je pomoću CDI-a na dva načina: 1) reakcija amina 1 s CDI-em i nukleofilni napad cinamilnih alkohola, 2) reakcija cinamilnih alkohola s CDI-em te nukleofilni napad amina.Antimalarijsko djelovanje harmicina 3a-k ispitano je in vitro na dva soja P.falciparum: soj osjetljiv na klorokin (Pf3D7) i soj otporan na klorokin (PfDd2). Svi su se harmicini pokazali djelotvornijima na Pf3D7 soj u mikromolarnim i submikromolarnim koncentracijama, a najučinkovitiji spoj sa sličnim djelovanjem na oba soja bio je p-NO2- supstituirani harmicin: IC50 = 0, 36 ± 0, 001 μM (Pf3D7) i 0, 33 ± 0, 04 μM (PfDd2).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
UIP-2017-05-5160 - Derivati harmina kao potencijalni antimalarici (CLICKforMALARIA) (Rajić Džolić, Zrinka, HRZZ - 2017-05) ( CroRIS)