Pregled bibliografske jedinice broj: 1234215
Utjecaj molekulske mase kitozana na svojstva mikrosfera s donepezilom pripravljenih sušenjem raspršivanjem
Utjecaj molekulske mase kitozana na svojstva mikrosfera s donepezilom pripravljenih sušenjem raspršivanjem, 2022., diplomski rad, diplomski, Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1234215 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj molekulske mase kitozana na svojstva
mikrosfera s donepezilom pripravljenih sušenjem
raspršivanjem
(Influence of chitosan molecular weight on the
properties of spray-dried donepezil-loaded
microspheres)
Autori
Potočki, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Farmaceutsko-biokemijski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
30.11
Godina
2022
Stranica
37
Mentor
Hafner, Anita
Neposredni voditelj
Perkušić, Mirna
Ključne riječi
Nazalna primjena ; Donepezil ; Mikrosfere ; Kitozan ; Molekulska masa ; Sušenje raspršivanjem
(Nasal drug administration ; Donepezil ; Microspheres ; Chitosan ; Molecular weight ; Spray drying)
Sažetak
Donepezil je reverzibilni inhibitor acetilkolinesteraze koji se koristi u liječenju Alzheimerove bolesti. Nedostatci oralne primjene donepezila su gastrointestinalne nuspojave te mala bioraspoloživost u mozgu zbog slabog prolaska kroz krvno-moždanu barijeru. Nazalnom primjenom zaobilazi se krvno-moždana barijera, što omogućuje izravnu dostavu lijeka u mozak. Suvremena istraživanja usmjerena su na razvoj praškastih farmaceutskih oblika za nazalnu primjenu temeljenih na mukoadhezivnim polimerima kao što je kitozan. Pokazano je da molekulska masa kitozana može utjecati na svojstva farmaceutskih oblika. Cilj ovog rada bio je ispitati utjecaj molekulske mase kitozana na svojstva kitozansko-manitolskih mikrosfera s donepezilom za nazalnu primjenu, pripravljenih sušenjem raspršivanjem. U korištenim otopinama variran je tip kitozana (visokomolekulski, srednjemolekulski i niskomolekulski) i koncentracija manitola (4 % i 6 %, m/V). Iskorištenje procesa sušenja raspršivanjem kretalo se od 36, 8 % do 65, 2 %. Uspješnost uklapanja donepezila bila je visoka (96, 1±1, 7-101, 2±0, 7 %) te je sadržaj lijeka u mikrosferama prikladan za nazalnu primjenu. Volumni promjeri pripravljenih mikrosfera s donepezilom, Dv10, Dv50 i Dv90, redom su iznosili 7, 00±0, 07-12, 0±0, 92 µm, 23, 2±0, 16–28, 8±1, 02 µm i 55, 5±0, 28–73, 9±3, 02 µm. Najveći Dv10 zabilježen je za mikrosfere pripravljene sušenjem raspršivanjem otopine koja je sadržavala visokomolekulski kitozan i manitol u većoj koncentraciji. Uzorci s niskomolekulskim kitozanom imali su bolja svojstva tečenja od ostalih uzoraka. Izmjereni su kutovi raspršenja 17, 1±1, 5-19, 9±0, 3° prikladni za nazalnu primjenu. Ostatak u kapsuli nakon aktivacije raspršivača iznosio je 0, 0±0, 7-2, 0±1, 3 % od početne doze u kapsuli. Mikrosfere su karakterizirane pozitivnim zeta potencijalom (16, 1±0, 9-38, 8±3, 9 mV) što upućuje na mukoadhezivnost i potencijal poboljšanja permeacije uklopljenog lijeka. Primijećen je porast zeta potencijala s porastom molekulske mase kitozana za uzorke s manjim sadržajem manitola.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2017-05-4592 - Optimiranje depozicije raspršenih in situ gelirajućih i praškastih terapijskih sustava u nosnoj šupljini (OptiNasalSpray) (Hafner, Anita, HRZZ - 2017-05) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb,
Sveučilište u Zagrebu