Pregled bibliografske jedinice broj: 1233833
Utjecaj biofortifikacije Zn i Se na koncentraciju minerala u zrnu devet genotipova pšenice
Utjecaj biofortifikacije Zn i Se na koncentraciju minerala u zrnu devet genotipova pšenice // Book of Abstracts / Majić, Ivana ; Antunović, Zvonko (ur.).
Osijek: Fakultet agrobiotehničkih znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2022. str. 147-148 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1233833 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj biofortifikacije Zn i Se na koncentraciju minerala u zrnu devet genotipova pšenice
(The effect of Zn and Se biofortification on grain mineral concentrations in wheat genotypes)
Autori
Grubišić, Sanja ; Kristić, Marija ; Kujundžić, Sunčica ; Orkić, Vedran ; Petrović, Sonja ; Rebekić, Andrijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Book of Abstracts
/ Majić, Ivana ; Antunović, Zvonko - Osijek : Fakultet agrobiotehničkih znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2022, 147-148
Skup
57. hrvatski i 17. međunarodni simpozij agronoma
Mjesto i datum
Vodice, Hrvatska, 19.06.2022. - 24.06.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
biofortifikacija ; sortna specifičnost ; akumulacija ; mikroelementi ; pšenica
(biofortification ; genotype specifi city ; accumulation ; microelements ; wheat)
Sažetak
Posljednjih desetljeća uloženi su veliki napori u utvrđivanje puteva usvajanja, translokacije i akumulacije minerala u zrno pšenice. Biofortifi kacija se pokazala kao uspješna mjera koja se koristi za povećanje sadržaja minerala u zrnu. Uz to, poznato je da se genotipovi pšenice razlikuju po sposobnosti akumulacije minerala u zrno. Uzevši to u obzir, jasno je da se za postizanje ciljane koncentracije minerala i poželjnog odnosa minerala u zrnu, treba kombinirati biofortifi kaciju s izborom odgovarajućeg genotipa. S obzirom na to, cilj ovog istraživanja bio je istražiti utjecaj biofortifi kacije cinkom i selenom na koncentracije minerala u zrnu različitih genotipova pšenice. Pokus je postavljen po planu potpuno slučajnog blok sustava s dva tretmana (genotip i biofortifi kacija) u tri ponavljanja. Najnižu koncentraciju Mg, Fe, Mn i Zn na svim razinama biofortifi kacije imala je Srpanjka. Genotip U1 imao je najvišu koncentraciju K, Mg, Fe i Zn u tretmanima s biofortifi kacijom, dok je na kontrolnom tretmanu najvišu koncentraciju K, Mg, Mn i Zn imala Divana. Biofortifi kacija je imala najveći utjecala na koncentraciju Zn i Se u zrnu. U prosjeku, koncentracija Zn se povećala za 41 %, dok se koncentracija Se povećala za 5, 4 puta u tretmanu s biofortifi kacijom u odnosu na kontrolni tretman. Budući da se genotipovi razlikuju po stupnju povećanja koncentracija Zn i Se, potrebno je nastaviti istraživanje kako bi se pronašla optimalna kombinacija genotipa, stupnja i vremena primjene biofortifi kacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija), Biotehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2017-05-4292 - Genotipska specifičnost pšenične trave (Triticum aestivum L.) visokonutritivnog prirodnog dodatka prehrani (WHEAT4GRASS) (Rebekić, Andrijana, HRZZ - 2017-05) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek
Profili:
Marija Kristić
(autor)
Vedran Orkić
(autor)
Sunčica Kujundzić
(autor)
Sonja Petrović
(autor)
Sanja Grubišić
(autor)
Andrijana Rebekić
(autor)