Pregled bibliografske jedinice broj: 1233588
Arheološka istraživanja crkve sv. Luke Evanđeliste u Novskoj
Arheološka istraživanja crkve sv. Luke Evanđeliste u Novskoj // Znanstveni skup "Arheološka istraživanja u Sisačko-moslavačkoj županiji u Sisku"
Sisak, Hrvatska: Hrvatsko arheološko društvo, 2020. str. 34-34 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1233588 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Arheološka istraživanja crkve sv. Luke Evanđeliste u
Novskoj
(Archaeological excavations of the church of St Luke
the Evangelist in Novska)
Autori
Belaj, Juraj ; Stingl, Sebastijan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
ISBN
978-953-6335-18-3
Skup
Znanstveni skup "Arheološka istraživanja u Sisačko-moslavačkoj županiji u Sisku"
Mjesto i datum
Sisak, Hrvatska, 05.10.2020. - 09.10.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Novska ; crkva sv. Luke Evanđeliste ; kvadratno svetište ; crkva sv. Dimitrija ; Belina ; triforij ; dvorska kapela ; lasinjska kultura ; vinkovačka kultura
(Novska ; Church of St. Luke the Evangelist ; rectangular chancel ; Church of St. Demetrius ; Belina ; triforium ; court chapel ; Lasinja culture ; Vinkovci culture)
Sažetak
Tijekom jeseni 2018. godine Institut za arheologiju je arheološki istražio dijelove crkve Sv. Luke Evanđeliste u centru grada Novske. U istraživanjima su pronađeni dijelovi starije sakralne građevine, jednobrodne, kvadratnog svetišta, koja je u zapadnom dijelu imala triforij. Temelji su građeni naizmjenično opekom i kamenjem dok su sami zidovi građeni opekom i to prema dobro i praktično osmišljenom projektu. S obzirom na veličinu crkve čije unutarnje dimenzije iznose oko 11, 60 x 7 m, možemo pretpostaviti da je riječ o privatnoj, dvorskoj crkvi ili kapeli lokalnog gospodara. Ova pretpostavka, pokaže li se ispravnom, objasnila bi i činjenicu da crkva nije popisana u čuvenom popisu župa arhiđakona Ivana Goričkoga iz 1334. godine. Naime, sudeći prema njenim karakteristikama, crkva je najvjerojatnije sagrađena u drugoj polovici XIII. stoljeća. Pronađeni su i brojni zanimljivi nalazi iz različitih vremenskih razdoblja, uključujući i prapovijesne jame s keramikom lasinjske i vinkovačke kulture. U predavanju će se pokušati odgovoriti na osnovno pitanje: koju smo to i čiju crkvu pronašli u našim istraživanjima i koje još objekte možemo očekivati u njenoj neposrednoj okolici.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2019-04-5513 - Razvoj i naslijeđe viteških redova u Hrvatskoj (milOrd) (Belaj, Juraj, HRZZ ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za arheologiju, Zagreb