Pregled bibliografske jedinice broj: 1233305
Sarkofag iz Velikih Bastaja u kontekstu kasnoantičke topografije prostora municipija Aquae Balissae (Daruvar)
Sarkofag iz Velikih Bastaja u kontekstu kasnoantičke topografije prostora municipija Aquae Balissae (Daruvar), 2020., diplomski rad, diplomski, Odsjek za povijest umjetnosti, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1233305 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sarkofag iz Velikih Bastaja u kontekstu kasnoantičke topografije prostora municipija Aquae Balissae (Daruvar)
(The Sarcophagus from Veliki Bastaji in the Context of the Late-antique Topography of Municipium Aquae Balissae (Daruvar))
Autori
Malić, Rade
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Odsjek za povijest umjetnosti, Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
01.11
Godina
2020
Stranica
56
Mentor
Zeman, Maja
Ključne riječi
Veliki Bastaji, Aquae Balissae, sarkofag, prikazi pantera, 4. stoljeće, panonski prostori kasne antike
(Veliki Bastaji, Aquae Balissae, sarcophagus, panthers, 4th century, Late Antique Panonnia)
Sažetak
Tema rada je povijesno-umjetnička analiza sarkofaga iz Veliki Bastaja (Arheološki muzej u Zagrebu), a koju prati pobliža analiza smještaja lokaliteta Crijepci, s kojega sarkofag potječe, na teritoriju rimskog municipija Aquae Balissae (Daruvar). Donosi se pregled najvažnijih rimskodobnih spomenika Daruvara te se razmatra topografija lokaliteta u njegovoj okolici, Naglasak je postavljen na kretanje prometnica i položaj putnih postaja, čime se ovaj artefakt dovodi u širi kontekst. S tim u vezi, izdvajaju se i analogni primjeri sa šireg prostora Panonija, i to primarno sarkofazi s prikazom pantera i trsa na bočnim stranicama, već prepoznati kao produkcija ptujskih i/ili sirmijskih radionica, a koji su pobliže datirani u isto razdoblje – 4. stoljeće. Među njima su i pojedini primjeri koji su tek nedavno obrađeni u literaturi – sarkofag s lokaliteta Beljnjača, Šid (Srbija). Rad se osvrće na pojedine zajedničke odlike lokaliteta Beljnjača i lokaliteta Crijepci, kao ogledne primjere. Unatoč slaboj istraženosti tih lokaliteta, te nam odlike ipak mogu pomoći u razmatranjima statusa naručitelja sarkofaga, pa i njihove uloge u funkcioniranju panonskih prostora razdoblja drugetetrarhije i vladavine Konstantina.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest umjetnosti