Pregled bibliografske jedinice broj: 12333
Elektronistagmografsko praćenje funkcionalnih promjena u vestibularnim jezgrama i retikularnoj formaciji
Elektronistagmografsko praćenje funkcionalnih promjena u vestibularnim jezgrama i retikularnoj formaciji, 1996., doktorska disertacija, Medicinski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 12333 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Elektronistagmografsko praćenje funkcionalnih promjena u vestibularnim jezgrama i retikularnoj formaciji
(Electronystagmographic foollow-up of functional modifications in vestibular nuclei and reticular formation)
Autori
Bedeković, Vladimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
Podatak o recenziji nije dostupan
Godina
1996
Stranica
95
Mentor
Boris Pegan
Ključne riječi
elektronistagmografija; prag brzog sastojka nistagmusa; vestibularne jezgre; retikularna formacija;šećerna bolest; dihidroergotoksin
(electronystagmography; threshold of quick nystagmic component; vestibular nuclei; reticular formation; diabetes; dyhydroergotoxinum)
Sažetak
Posebnim računskim postupkom iz običnog elektronistagmograma moguće je mjeriti i brojem izraziti prag javljanja brzog sastojka nistagmusa (R). Budući da brzi sastojak nastaje u prepontinoj retikularnoj formaciji, pod utjecajem vestibularnih jezgara i mnogih drugih okolnih sustava, pragom brzog sastojka (R) moguće je dobiti podatke iz tog područja.
U ovom istraživanju, na nekoliko skupina ispitanika sa šećernom bolesti, cilj je bio doznati je li pod djelovanjem nekih lijekova, - a ovdje je odabran dihidroergotoksin (Redergin Lek Ljubljana), - dolazi do promjene patološkog praga brzog sastojka.
Prag je bio spušten prosječno za 43% kod svih ispitanika. Njih je bilo 130, a kontrolna je skupina obuhvatila 105 zdravih ispitanika iste životne dobi između 32 i 76 godina.
1. Potvrđeno je da u pravilu osobe sa šećernom bolesti imaju spušten prag brzog sastojka (R).
2. Neposredno djelovanje jedne doze dihidroergotoksina očitovalo se približavanjem patološkog praga urednim vrijednostima. R je na početku bio udaljen - 46,10%, a nakon 90 minuta približio se na samo - 18,43%, što se u Friedmanovom testu pokazalo statistički značajnom razlikom (p<0,000001).
3. Dugotrajno uzimanje dihidroergotoksina (40 dana) očitovalo se promjenom udaljenosti koja je u početku iznosila - 44% na sam prag uredne vrijednosti (udaljenost 0%), što se u Friedmanovom testu pokazalo kao statistički značajna razlika (p<0,000001).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti