Pregled bibliografske jedinice broj: 1232750
Replika rimske keramičarske peći u Crikvenici
Replika rimske keramičarske peći u Crikvenici // Rimske keramičarske i staklarske radionice. Proizvodnja i trgovina na jadranskom prostoru. Zbornik II međunarodnog kolokvija, Crikvenica, 28- 29 listopada 2011 / Lipovac Vrkljan, Goranka ; Šiljeg, Bartul ; Ožanić Roguljić, Ivana ; Konestra, Ana (ur.).
Crikvenica: Institut za arheologiju ; Muzej grada Crikvenice, 2014. str. 41-58
CROSBI ID: 1232750 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Replika rimske keramičarske peći u Crikvenici
(A replica of a Roman pottery kiln in Crikvenica)
Autori
Lipovac Vrkljan, Goranka ; Jurić, Irena ; Rosić, Tea ; Novosel, Ivica ; Zvonimir, Kuzmić
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Rimske keramičarske i staklarske radionice. Proizvodnja i trgovina na jadranskom prostoru. Zbornik II međunarodnog kolokvija, Crikvenica, 28- 29 listopada 2011
Urednik/ci
Lipovac Vrkljan, Goranka ; Šiljeg, Bartul ; Ožanić Roguljić, Ivana ; Konestra, Ana
Izdavač
Institut za arheologiju ; Muzej grada Crikvenice
Grad
Crikvenica
Godina
2014
Raspon stranica
41-58
ISBN
978-953-6064-17-5
Ključne riječi
Crikvenica ; eksperimentalna arheologija ; rimska keramičarska peć ; režim pečenja
(Crikvenica ; experimental archaeology ; Roman pottery kiln ; firing regime)
Sažetak
U arheološkim istrživanjima rimskog keramičarskog proizvodnog kompleksa na lokalitetu "Igralište" u Crikvenicipronađeni su ostaci nekoliko rimskih keramičarskih peći. Na osnovi tih nalaza pokrenut je projekt Eksperimentalnaarheologija - Rekonstrukcija rimske keramičarske peći u Crikvenici unutar koga se pristupilo izradi replike velike zapadne peći prozvane "Ignacija". Projekt je potaknut s ciljem istraživanja režima rada rimskih peći i uspostavljanjaoptimalne temperature pečenja rimske keramike. Replika je izgrađena umanjenih dimenzija 1:2 (nešto kraće radne komore u omjeru 3:4). Peć se sastoji od vatrišnog kanala , dimne komore (komore za izgaranje), radne komore (komore za pečenje) i pokrova radne komore. Komore su odvojene perforiranom plohom, rešetkom kroz čije otvorestruji topli zrak. Oblik završnog dijela komore za pečenje, otvor za punjenje (i pražnjenje) predmeta te ventilacijskipropusni otvori pretpostavljenog su oblika (s obzirom da izostaju arheološki nalazi) za koji smo se odlučili prema usporedbenim primjerima i stečenim iskustvima. Graditeljski materijal za peć izrađen je prema rimskim standardima: ukalupima su oblikovane opeke od smjese pročišćene gline kojoj su dodani pljeva, pijesak i voda. Za vezivo i premazpeći korištena je ista smjesa gline i dodataka ali u izmijenjenom omjeru. Predpostavljeno je da se temperatura upeći podiže ravnomjerno do visine od 900°C tijekom 8 sati. Tijekom dva eksperimentalna pečenja kombinirani supojedini parametri pečenja kao što su vrijeme postizanja pojedinih temperaturnih razina pečenja, otvaranje ventilacijskih (dimovodnih) otvora, količina unosa ogrijeva i količina predmeta koji se peku. Na temelju dobivenih podataka provedene su stručne analize o optimalnom zagrijavanju peći i dosegu temperaturnog maksimuma pečenjacrikveničke keramike od 845°C te sustavu strujanja topline i ventilacijskom modelu. Premda je dobiveni statističkiuzorak mali, predstavlja polaznu znanstvenu metodološku podlogu narednim eksperimentalnim istraživanjima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za arheologiju, Zagreb