Pregled bibliografske jedinice broj: 1232521
Razlike fizikalnih svojstava između koroninih svijetlih točaka unutar i izvan koroninih šupljina
Razlike fizikalnih svojstava između koroninih svijetlih točaka unutar i izvan koroninih šupljina // 6. Simpozij studenata doktorskih studija PMF-a: KNJIGA SAŽETAKA
Zagreb, Hrvatska, 2022. str. 98-99 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1232521 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razlike fizikalnih svojstava između koroninih
svijetlih točaka unutar i izvan koroninih šupljina
(Differences in physical properties between coronal
bright points within and outside coronal holes)
Autori
Matković, Filip ; Brajša, Roman ; Skokić, Ivica ; Sudar, Davor ; Temmer, Manuela ; Heinemann, Stephan G.
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
6. Simpozij studenata doktorskih studija PMF-a: KNJIGA SAŽETAKA
/ - , 2022, 98-99
Skup
6. Simpozij studenata doktorskih studija PMF-a
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 23-24.04.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
korona, koronina svijetla točka, UV zračenje, plazma, radiozračenje
(corona, coronal bright point, UV radiation, plasma, radio radiation)
Sažetak
Koronine svijetle točke osnovna su klasa solarne aktivnosti i predstavljaju skup niskokoronalnih petlji plazme malih razmjera koje spajaju fotosferne koncentracije magnetskog toka suprotnih polariteta. Koristeći EUV 193 Å i magnetogram podatke prikupljene pomoću svemirskog teleskopa SDO (eng. Solar Dynamics Observatory) i podatke radiozračenja cijelog solarnog diska na valnoj duljini od 1.21 mm pomoću radioteleskopa ALMA (eng. Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), izvještavamo o mjerenjima intenziteta i veličine koroninih svijetlih točaka unutar koroninih šupljina i u području mirnog Sunca izvan koroninih šupljina. Odabrano je pet različitih koroninih šupljina za različita vremena u blizini središta solarnog diska, a njihove granice izvučene su iz EUV slika koristeći CATCH (eng. Collection of Analysis Tools for Coronal Holes). Koronine svijetle točke su zatim identificirane koristeći EUV i magnetogram podatke i provedena su mjerenja maksimalnog i srednjeg intenziteta uz promjer i površinu koroninih svijetlih točaka i za SDO EUV i za ALMA slike. Nadalje, 200 para uzoraka koroninih svijetlih točaka jednake veličine odabrana su slučajnim odabirom te je nad njima proveden t-test s nejednakim varijancama. Svaki par uzoraka uključivao je jedan uzorak koroninih svijetlih točaka unutar koronine šupljine, a drugi izvan koronine šupljine. Statistička analiza izmjerenih svojstava pokazala je da koronine svijetle točke unutar koroninih šupljina u prosjeku imaju manji intenzitet i po veličini su manje od koroninih svijetlih točaka izvan koroninih šupljina. Ovo je bio slučaj i za SDO i za ALMA podatke, s nešto manjom razlikom za ALMA podatke, vjerojatno zbog loše prostorne razlučivosti. Ovisno o veličini uzorka i koroninoj šupljini, razlika intenziteta obično je iznosila oko 3σ do 4σ, ponekad i 5σ, dok je za promjer i površinu razlika obično iznosila oko 2σ do 3σ, rijetko 4σ. Ovim istraživanjem pokazali smo da postoji statistički značajna razlika određenih fizikalnih svojstava između koroninih svijetlih točaka unutar i izvan granica koroninih šupljina, a naše buduće istraživanje fokusirat će se na magnetsko polje koroninih šupljina kao jedan od mogućih uzroka opaženih razlika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Fizika
POVEZANOST RADA
Projekti:
IP-2018-01-7549 - Milimetarska i submilimetarska opažanja Sunčeve kromosfere pomoću ALMA-e (MSOC) (Brajša, Roman, HRZZ - 2018-01) ( CroRIS)
Ustanove:
Geodetski fakultet, Zagreb