Pregled bibliografske jedinice broj: 1232496
Pandemijsko iskustvo života mladih Vukovarsko- srijemske županije u virtualnoj svakodnevici
Pandemijsko iskustvo života mladih Vukovarsko- srijemske županije u virtualnoj svakodnevici // Programska knjižica 25. znanstveno-stručnog skupa „Vukovar '91. – trideset i jedna godina poslije. Vukovar danas – sjećanja, iskustva i realitet življenja". / Bendra, Ivana (ur.).
Vukovar: Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2022. str. 34-35 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1232496 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pandemijsko iskustvo života mladih Vukovarsko-
srijemske županije u virtualnoj svakodnevici
(Pandemic experience of young people from Vukovar-
Srijem County in virtual everyday life)
Autori
Milak, Matea ; Peračković, Krešimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Programska knjižica 25. znanstveno-stručnog skupa „Vukovar '91. – trideset i jedna godina poslije. Vukovar danas – sjećanja, iskustva i realitet življenja".
/ Bendra, Ivana - Vukovar : Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2022, 34-35
Skup
25. znanstveno-stručni skup 'Vukovar 91.- trideset i jedna godina poslije'
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 14.11.2022. - 15.11.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
virtualnost, mladi, Vukovarsko-srijemska županija, pandemija
(virtuality, youth, Vukovar-Srijem County, pandemic)
Sažetak
Jedna od novih mjera koja je oblikovala pandemijsko iskustvo mladih bila je i pojava škole na daljinu odnosno uvođenje „online“ nastave. Stoga je primarni cilj ovog rada prikazati kako je pandemija koronavirusa utjecala na zadovoljstvo svakodnevicom mladih Vukovarsko-srijemske županije te na koji način je oblikovala iskustvo i usmjerila svrhu korištenja novih internetskih tehnologija. Rezultati prikazani u ovom radu prikupljeni su anketnim istraživanjem iz 2021. godine na probabilističkom stratificiranom uzorku s ukupno 552 ispitanika. Ciljana populacija bili su učenici 3. i 4. razreda srednjih škola s područja Vukovarsko-srijemske županije. Najprije se prikazuju rezultati o zadovoljstvu načinom provođenja slobodnog vremena za vrijeme pandemije kao i o čimbenicima koji su imali najveći negativni utjecaj na samu kvalitetu korištenja istog. Zatim se prikazuju rezultati virtualnog iskustva mladih stavljajući naglasak na svrhu korištenja Interneta. U navedenom kontekstu daje se usporedba rezultata iz period prije i tijekom trajanja pandemije koronavirusa te se analiziraju glavne uočene promjene. Zatim slijedi prikaz rezultata o najčešće korištenim društvenim mrežama smještajući ih u kontekst svjetskih trendova, nakon čega se prikazuju stavovi mladih o novim tehnologijama. Na kraju, daje se uvid u rezultate na pitanje jesu li mladi skloniji online ili ipak radije biraju komunikaciju licem-u-lice kada je riječ o njima bitnijim stvarima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb