Pregled bibliografske jedinice broj: 1231950
Kako zaustaviti plasiranje neistinitih informacija i govor mržnje na internetu?
Kako zaustaviti plasiranje neistinitih informacija i govor mržnje na internetu? // Zbornik radova Pravnog fakulteta u Nišu - Collection of papers, Faculty of Law, Nis, 61 (2022), 95; 135-151 doi:10.5937/zrpfn1-40003 (međunarodna recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1231950 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kako zaustaviti plasiranje neistinitih informacija i govor mržnje na internetu?
(How to stop placing false information and hate speech on the Internet?)
Autori
Knol Radoja, Katarina ; Bodul, Dejan
Izvornik
Zbornik radova Pravnog fakulteta u Nišu - Collection of papers, Faculty of Law, Nis (0350-8501) 61
(2022), 95;
135-151
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
sloboda izražavanja na internetu ; neistinite informacije ; govor mržnje
(Freedom of expression on the Internet ; False information ; Hate Speech)
Sažetak
Predmet ovog rada će biti zaštita temeljnih ljudskih prava od lažnih i uvredljivih informacija i govora mržnje na internetu. Analiziraju se propisi i sudska praksa nacionalnih sudova Republike Hrvatske i Eu-ropskog suda za ljudska prava te Suda EU. Zaključno se iznosi da zaštita ljudskih prava u digitalnom okruženju još uvijek nije dobila svoje precizne zakonske okvire kako na nacionalnoj tako i na međunarodnoj razini. Niti sudska praksa Europskog suda za ljudska prava i Suda EU, ali ni nacio-nalnih sudova nije do sada pokazala jasnu i nedvosmislenu preciznost po pitanju tumačenja postojećih propisa. Pravu ravnotežu slobode medija na izražavanje i prava pojedinaca na zaštitu prava osobnosti i zaštitu od govora mržnje iznimno je teško i izazovno postići. S jedne strane, medijski posrednici bi trebali na vrijeme reagirati na neprikladan sadržaj, a s druge strane, sukladno izraženim stajalištima Europskog suda za ljudska prava i Suda EU generalna obveza prethodnog ‘filtriranja’ komentara korisnika online medija nespojivo je sa slobodom izražavanja na internetu. Pretjerana kontrola informacija lako se može pretvoriti u cenzuru. Ipak, smatramo da je nužno jasno reguliranje prava i obveza sudionika na internetskoj mreži kako na nacionalnoj, tako i na razini Europske unije jer je transparentnost i predvidljivost odgovornosti jedini način da se uspostavi zaštita temeljnih prava pojedinaca, ali i određenih ranjivih skupina.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
VLASTITA-SREDSTVA-IP-PRAVOS-7 - Građansko materijalno i procesno pravo u 21. stoljeću – postojeće stanje i tendencije u budućnosti (Klasiček, Dubravka, VLASTITA-SREDSTVA - Interni poziv Pravnog fakuleta Osijek) ( CroRIS)
VLASTITA-SREDSTVA-ZIP-UNIRI-130-7-20 - Potrošnja električne energije, financijski razvoj i ekonomski rast: empirijska analiza stanja u Hrvatskoj (Jakovac, Pavle, VLASTITA-SREDSTVA ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Osijek,
Pravni fakultet, Rijeka
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- HeinOnline