Pregled bibliografske jedinice broj: 1231595
RADIOMIKA U DIJAGNOSTICI KARCINOMA DOJKE
RADIOMIKA U DIJAGNOSTICI KARCINOMA DOJKE // Konferencija radioloških tehnologija sa međunarodnim učešćem – CORT / Arzija Pašalić (ur.).
Sarajevo: Univerzitet u Sarajevu, Fakultet zdravstvenih studija, 2022. str. 18-18 doi:10.17532/cort.2022.1.7 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1231595 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
RADIOMIKA U DIJAGNOSTICI KARCINOMA DOJKE
(RADIOMICS IN BREAST CANCER DIAGNOSIS)
Autori
Jovanović Mariela ; Tatjana Matijaš
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Konferencija radioloških tehnologija sa međunarodnim učešćem – CORT
/ Arzija Pašalić - Sarajevo : Univerzitet u Sarajevu, Fakultet zdravstvenih studija, 2022, 18-18
Skup
Konferencija radioloških tehnologija s međunarodnim učešćem (CORT 2022)
Mjesto i datum
Sarajevo, Bosna i Hercegovina, 12.11.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Radiomika ; Karcinom dojke ; Dijagnostika ; Analiza
(Radiomics ; Breast cancer ; Diagnostics ; Analysis)
Sažetak
Svjedoci smo kako svakoga dana medicina i tehnologija napreduju, a umjetna inteligencija ima sve veću primjenu u svakidašnjem životu. Radiomička analiza uvelike olakšava cijeli proces obrade pacijenta, od njegovog snimanja do postavljanja dijagnoze, te je zbog toga privukla pažnju mnogim znanstvenicima i liječnicima.. Princip rada radiomike temelji se na algoritamskoj analizi slike, klasificiranje podataka, a njihova sumacija osigurava precizno manipuliranje i analizu uz pomoć računalnih programa i time osigurava zadovoljavajući ishod cijelog procesa, brzu i točnu dijagnostiku, uz neinvazivnu obradu pacijenta. Radiomika ima mogućnost prediktivne analize, a daljnjim razvojem tehnologije i radiologije znanstvenici razvijaju model koji će sa sigurnošću odrediti malignost ili benignost lezije te na taj način ubrzati proces dijagnoze i liječenja uz zaobilaženje metoda koje iziskuju puno vremena i materijala za obradu. Radiomika je još uvijek u procesu razvoja, ali već nakon par godina istraživanja dala je obećavajuće i iznimno dobre rezultate koji su potvrđeni u mnogim istraživanjima. Kao i svako novo područje, ima svoje nedostatke koje će se sa daljnjim radom i istraživanjem nadomjestiti. Glavno ograničenje predstavlja sustav računala, koji mora biti standardiziran kako bi se radiomička obrada podataka mogla koristiti u svakoj ustanovi isto, te kako bi te ustanove međusobno mogle razmjenjivati informacije bez poteškoća. Osim standardizacije sustava, problem predstavljaju i lažno pozitivni nalazi, što uvelike povećava troškove ustanovama te trati vrijeme pacijenata. Rješenje ovih navoda predstavlja razvitak novih računalnih algoritama i povećanje senzibilnosti računalne detekcije lezija. Radiomika će zasigurno tijekom određenog vremena imati važnu ulogu u dijagnostici i analizi slika te njenoj integraciji u pojedine radiološke dijagnostike s čime bi se uvelike olakšao proces obrade slike, te dijagnosticiranje karcinoma dojke.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište u Splitu Sveučilišni odjel zdravstvenih studija
Profili:
Tatjana Matijaš
(autor)