Pregled bibliografske jedinice broj: 1230876
Strategije komuniciranja neugodnih emocija prešućivanjem u usmenom pripovjednom kontekstu
Strategije komuniciranja neugodnih emocija prešućivanjem u usmenom pripovjednom kontekstu // O pričama i pričanju 2.0 / Jambrešić Kirin, Renata ; Marković, Jelena ; Marks, Ljiljana ; Polgar, Nataša (ur.).
Zagreb: Institut za etnologiju i folklOris tiku (IEF), 2022. str. 17-17 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1230876 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Strategije komuniciranja neugodnih emocija
prešućivanjem u usmenom pripovjednom kontekstu
Autori
Marković, Jelena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
O pričama i pričanju 2.0
/ Jambrešić Kirin, Renata ; Marković, Jelena ; Marks, Ljiljana ; Polgar, Nataša - Zagreb : Institut za etnologiju i folklOris tiku (IEF), 2022, 17-17
Skup
O pričama i pričanju 2.0: znanstveni skup u povodu 100 godina rođenja Maje Bošković-Stulli
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 08.11.2022. - 09.11.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
šutnja, pričanje, strah, bol
(silence, oral narrative, fear, pain)
Sažetak
U izlaganju se kreće od pretpostavke da se komunikacijski konteksti u kojima se posreduju neugodne emocije i ljudska patnja ne mogu razumjeti bez uzimanja u obzir načina na koji šutnja služi kao osnova, zamjena, surogat, okvir, znak ili pozadina za njihovo komuniciranje. Stoga je temeljno istraživačko pitanje kako je nešto prešućeno (iz folklorističke perspektive mnogo važnije od toga što je prešućeno), odnosno, čime je ispunjena ''praznina'' šutnje te kako ju se prepoznaje kao prešućivanje. Istodobno, izlaganje se bavi komunikacijskim i pripovjednim strategijama, dosezima i učincima šutnje. U ovome izlaganju se na primjeru terenskih istraživanja u posljednjih pet godina, a koja su se doticala teme traumatične prošlosti stanovnika Like i Banije, komunikacije boli i patnje koja zaokuplja umiruće pacijente u predpandemijskom i pandemijskom razdoblju, teške komunikabilnosti post COVID sindroma i dr., nastoji izdvojiti neke komunikacijske strategije specifične upravo za te kontekste koje jamče snagu jezika i mogućnost izražavanja usprkos neskladu i antagonizmu između jezika i neugodnih emocija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb
Profili:
Jelena Marković
(autor)