Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 1229734

Epidemiologija astme u Republici Hrvatskoj


Dominik Čutura
Epidemiologija astme u Republici Hrvatskoj, 2015., diplomski rad, diplomski, medicinski fakultet, Zagreb


CROSBI ID: 1229734 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Epidemiologija astme u Republici Hrvatskoj
(Epidemiology of asthma in Republic of Croatia)

Autori
Dominik Čutura

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski

Fakultet
Medicinski fakultet

Mjesto
Zagreb

Datum
15.07

Godina
2015

Stranica
48

Mentor
Antoljak Nataša

Ključne riječi
astma ; epidemiologija ; Hrvatska
(asthma ; epidemiology ; Croatia)

Sažetak
Astma je kronična upalna bolest dišnih puteva. Kliničke manifestacije bolesti su odraz pojačanog intenziteta upale. Astma je vrlo heterogena bolest. Smatra se kako je uvjetovana kombinacijom genetskih i okolišnih čimbenika. Temeljne patogenetske karakteristike astme su upala dišnih puteva i hiperreaktivnost bronha. Klinička slika i simptomi su promjenjivi. U astmi se izmjenjuju razdoblja potpune odsutnosti simptoma sa egzacerbacijama bolesti. U dijagnostici astme se rabe brojni testovi, no nijedan nije dovoljno osjetljiv i specifičan. Testovi plućne funkcije imaju najveće značenje u postavljanju dijagnoze i procijeni težine astme. Liječenje astme zahtijeva opsežan plan koji uključuje opće mjere, farmakoterapiju i edukaciju bolesnika. Kortikosteroidi su smatrani najkorisnijim lijekovima za kontrolu bolesti, a beta2–agonisti kratkog djelovanja su najčešće korišteni lijekovi za trenutno olakšanje simptoma. Liječenje se provodi prema GINA smjernicama. Astma je jedna od najčešćih kroničnih bolesti u svijetu. Procjenjuje se da je 2011. Godine 250 – 300 milijuna ljudi u svijetu bolovalo od astme, a godišnje od nje umire 250 000 ljudi. Prevalencija i incidencija astme je posljednjih desetljeća u porastu kod djece i kod odraslih. Prevalencija astme u svijetu se trenutno kreće između 1-18%. Viša prevalencija se primjećuje u razvijenijim državama. Iako se smrtnost od astme u zadnjih nekoliko godina smanjila, još uvijek postoji. Smatra se da astma uzrokuje 1 od 250 smrti u svijetu. Prema zdravstvenim troškovima, astma je 5. u svijetu i ima veliko javnozdravstveno značenje. Prevalencija astme u Hrvatskoj se kreće između 5-8% u djece i školske mladeži, a pretpostavlja se da je prevalencija u općoj populaciji između 3-4%. Astma je odgovorna za oko 0, 13% smrti godišnje u Hrvatskoj, a dobno standardizirana stopa smrtnosti iznosi 0, 86/100.000 stanovnika. Astma se smatra globalnim problemom i „bremenom“ populacije. Istraživanje uzroka astme i provedba primarne i sekundarne prevencije su ključ strategije za smanjenje pobola i smrtnosti od astme.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)



POVEZANOST RADA


Ustanove:
Hrvatski zavod za javno zdravstvo,
Medicinski fakultet, Zagreb

Profili:

Avatar Url Nataša Antoljak (autor)

Poveznice na cjeloviti tekst rada:

Pristup cjelovitom tekstu rada urn.nsk.hr

Citiraj ovu publikaciju:

Dominik Čutura
Epidemiologija astme u Republici Hrvatskoj, 2015., diplomski rad, diplomski, medicinski fakultet, Zagreb
Dominik Čutura (2015) 'Epidemiologija astme u Republici Hrvatskoj', diplomski rad, diplomski, medicinski fakultet, Zagreb.
@phdthesis{phdthesis, year = {2015}, pages = {48}, keywords = {astma, epidemiologija, Hrvatska}, title = {Epidemiologija astme u Republici Hrvatskoj}, keyword = {astma, epidemiologija, Hrvatska}, publisherplace = {Zagreb} }
@phdthesis{phdthesis, year = {2015}, pages = {48}, keywords = {asthma, epidemiology, Croatia}, title = {Epidemiology of asthma in Republic of Croatia}, keyword = {asthma, epidemiology, Croatia}, publisherplace = {Zagreb} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font