Pregled bibliografske jedinice broj: 1229659
Metode, rezultati i usporedba laserskih i fotogrametrijskih snimanja speleoloških objekata
Metode, rezultati i usporedba laserskih i fotogrametrijskih snimanja speleoloških objekata // Skup speleologa Hrvatske - Zbornik sažetaka / Kuharić, Nikolina ; Motočić, Krešimir ; Paar, Dalibor (ur.).
Samobor: Udruga Breganja, Speleološki klub Samobor, 2022. str. 17-17 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1229659 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Metode, rezultati i usporedba laserskih i
fotogrametrijskih snimanja speleoloških objekata
(Methods, results and comparison of laser scanning
and photogrammetry in speleological objects)
Autori
Buzjak, Nenad ; Kalajžić Duje
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Skup speleologa Hrvatske - Zbornik sažetaka
/ Kuharić, Nikolina ; Motočić, Krešimir ; Paar, Dalibor - Samobor : Udruga Breganja, Speleološki klub Samobor, 2022, 17-17
Skup
Skup speleologa Hrvatske 2022
Mjesto i datum
Samobor, Hrvatska, 04.11.2022. - 06.11.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
lasersko skeniranje, fotogrametrija, spilja
(laser scanning, photogrametry, cave)
Sažetak
U suradnji Javne ustanove Pećinski park Grabovača, Geografskog odsjeka PMF-a Sveučilišta u Zagrebu i Građevinskog fakulteta u Rijeci 2021. započet je projekt laserskih i fotogrametrijskih snimanja spilja u Značajnom krajobrazu Risovac-Grabovača. Prvo probno snimanje je obavljeno 2021. godine u spilji Samograd, a 2022. godine je obavljeno lasersko i fotogrametrijsko snimanje odabrane spilje koja je važno arheološko nalazište. U snimanju je korištena sljedeća oprema: laserski skener FARO Focus 3D X130, telefon iPhone 13 Pro opremljen LiDAR modulom i DSLR Nikon D500 s objektivom Tokina 11-20 mm. Za rasvjetu je korištena rasvjeta ElSpeleo te video rasvjeta Mares. Prvi rezultati korištenja IPhoneovog LiDAR modula dali su odlične rezultate, unatoč ograničenom dometu snimanja od 5 m. Isprobane su različite metode snimanja i korištenja rasvjete. Napravljena je usporedba rezultata sve tri metode snimanja. Dobiveni podaci iskoristivi su u geomorfološkim, geološkim, arheološkim i drugim istraživanjima. Iz snimaka se mogu izraditi vrlo atraktivne fotografije, videozapisi i 3D modeli koji se mogu postaviti na platforme za pregled, vizualizaciju i preuzimanje podataka radi korištenja u edukativne svrhe i prezentaciju geobaštine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geografija