Pregled bibliografske jedinice broj: 1228491
Efekti pliometrijskih treninga horizontalnih i vertikalnih odraza na brzinske i skakačke sposobnosti djece od 10 do 12 godine
Efekti pliometrijskih treninga horizontalnih i vertikalnih odraza na brzinske i skakačke sposobnosti djece od 10 do 12 godine // Kineziologija u Europi Izazovi promjena / Leko, Goran (ur.).
Zagreb: Hrvatski kineziološki savez (HKS), 2022. str. 828-835 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1228491 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Efekti pliometrijskih treninga horizontalnih i vertikalnih odraza na brzinske i skakačke sposobnosti djece
od 10 do 12 godine
(Effects of vertical and horizontal plyometric training on sprinting and jumping abilities of children 10 to 12
years old)
Autori
Baković, Marijo ; Ivšac, Katarina ; Antekolović, Ljubomir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Kineziologija u Europi Izazovi promjena
/ Leko, Goran - Zagreb : Hrvatski kineziološki savez (HKS), 2022, 828-835
ISBN
978-953-317-070-1
Skup
30. ljetna škola kineziologa Republike Hrvatske: Kineziologija u Europi Izazovi promjena: Međunarodni znanstveno- stručni skup
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 29.06.2022. - 02.07.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
skočnost, brzina, pliometrija
(jumping, sprinting, plyometrics)
Sažetak
U Zagrebu na atletskoj stazi u „Sportskom parku Mladost“ provedeno je istraživanje u kojem je sudjelovalo 30 ispitanika. Ispitanici su bili djeca dobne starosti od 10 do 12 godina koji su tijekom ispitivanja slučajnim odabirom bili raspodijeljeni u dvije eksperimentalne grupe. Jedna grupa je provodila trening vertikalnih odraza, dok je druga grupa provodila trening horizontalnih odraza. Pomoću deskriptivne statistike određeni su osnovni deskriptivni pokazatelji (Min, Max, SD). Tijekom istraživanja korišten je t-test za zavisne uzorke i t-test za nezavisne uzorke. T-testom za nezavisne uzorke računate su statističke značajnosti razlika među varijablama u dvije eksperimentalne grupe, a t- testom za zavisne uzorke računate su statističke značajnosti razlika između varijabli u početnom i završnom mjerenju. Rezultatima je utvrđeno da nema statistički značajnih razlika između obje eksperimentalne grupe ni u početnom ni u završnom mjerenju. S druge strane u nekim varijablama unutar grupa statističke značajnosti razlika su utvrđene. Krajnji rezultat istraživanja pokazuje da statistički značajne razlike postoje između prvog i drugog mjerenja u varijablama skok u dalj s mjesta i sprint 30 metara kod vertikalne grupe. U horizontalnoj grupi utvrđene su statistički značajne razlike u varijablama sprint 30 i 50 metara.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kineziologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Kineziološki fakultet, Zagreb