Pregled bibliografske jedinice broj: 1227951
Staklokeramika kao izbor terapije u fiksnoj protetici
Staklokeramika kao izbor terapije u fiksnoj protetici, 2022., diplomski rad, diplomski, Rijeka
CROSBI ID: 1227951 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Staklokeramika kao izbor terapije u fiksnoj
protetici
(GLASS-CERAMICS AS A CHOICE OF THERAPY IN FIXED
PROSTHODONTICS)
Autori
Jurakić, Petar Krešimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Mjesto
Rijeka
Datum
15.09
Godina
2022
Stranica
40
Mentor
Debeljak, Vlatka
Ključne riječi
staklokeramika ojačana leucitima, litij disilikatna staklokeramika, staklokeramika na bazi tinjca, cirkonom ojačana staklokeramika, tehnike proizvodnje, CAD/CAM, aditivna tehnika, fiksno-protetski nadomjestak, krunica, adhezivno cementiranje
(Leucite-reinforced glass-ceramics, litium disilicate glass-ceramics, mica based glass-ceramics, Zirconim oxide-reinforced glass ceramics. Manufacturing techniques, CAD/CAM, additive manufacturing technique, fixed-prosthetic abutment, crown, adhesive cementation.)
Sažetak
U dentalnoj medicini, staklokeramika s privlačnom estetikom i odgovarajućom čvrstoćom privlači veliku pažnju doktora dentalne medicine i pacijenata. Staklokeramika na bazi tinjca, leucita i litij disilikatne staklokeramike najčešći su klinički korišteni primjeri dentalne staklokeramike. Međutim, u usporedbi sa cirkonij oksidnom keramikom, komercijalno dostupna dentalna staklokeramika ima puno nižu čvrstoću i otpornost na lom što ograničava njihovu širu primjenu u fiksnoj protetici, kao naprimjer višečlani mostovi koji se nalaze u stražnjoj regiji. Uz održavanje postojeće translucencije, glavni zadatak u razvoju novih vrsta ili u optimizaciji postojećih vrsta staklokeramike je poboljšavanje njihove čvrstoće i žilavosti Što se tiče načina proizvodnje, uz već ustaljenje tehnike lijevanja i tlačenja, naglasak je na novim i bržim digitalnim metodama izrade poput CAD/CAM-a. Također, aditivna proizvodnja ili 3D printanje pokazuje veliki potencijal. Međutim, mnogo problema, kao što je niska točnost, treba riješiti prije nego što aditivna proizvodnja postane prevladavajuća proizvodnja u stomatologiji. Za odabir staklokeramike kao gradivnog materijala nadomjestka važno je poznavati njezina svojstva i indikacije i kontraindikacije da bi postigli što bolje rezultate u terapiji. Najčešće se koristi za izradu nadomjestaka u fronti u obliku solo krunice, ljuskica ili mosta i cementira se adhezivno. Uz napretke u razvoju staklokeramike i razvitku novih i ojačanih vrsta, koje bi mogle podnijeti sile žvakanja u stražnjem dijelu, i uz postojeća odlična estetska svojstva, staklokeramika ima potencijal postati jedan od najboljih estetskih materijala za protetske nadomjestke.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Dentalna medicina