Pregled bibliografske jedinice broj: 1227938
Kulturni krajolik kao osnova (kulturne) održivosti i razvoja otoka Rab
Kulturni krajolik kao osnova (kulturne) održivosti i razvoja otoka Rab // 10. ANATOMIJA OTOKA KLIMATSKE PROMJENE I OKOLIŠNE BUDUĆNOSTI OTOKA Lastovo, 26. – 28. rujna 2022. / Blagaić Bergman, Marina (ur.).
Zagreb: Udruga Anatomija otoka – centar za istraživanje i razvoj, Vis, 2022. str. 125-125 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1227938 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kulturni krajolik kao osnova (kulturne) održivosti i
razvoja otoka Rab
(Cultural landscape as the basis of (cultural)
sustainability and development of the island of Rab)
Autori
Vukić, Jana ; Markota, Pia Helena ; Rajčić, Lora ; Nekić, Magdalena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
10. ANATOMIJA OTOKA KLIMATSKE PROMJENE I OKOLIŠNE BUDUĆNOSTI OTOKA Lastovo, 26. – 28. rujna 2022.
/ Blagaić Bergman, Marina - Zagreb : Udruga Anatomija otoka – centar za istraživanje i razvoj, Vis, 2022, 125-125
Skup
10. Anatomija otoka ; Klimatske promjene i okolišne budućnosti otoka
Mjesto i datum
Lastovo, Hrvatska, 26.09.2022. - 28.09.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
kulturni krajolik, valorizacija baštine, prostorne transformacije, održivost, otok
(cultural landscape, valorization of heritage, spatial transformations, sustainability, island)
Sažetak
Kulturni krajolik predstavlja kompleksan spoj prirodnih i antropogenih, materijalnih i nematerijalnih elemenata krajolika te su njegova evaluacija, valorizacija i zaštita izrazito prijeporne. Prijepori se temelje na različitim pristupima i disciplinama koje se bave valorizacijom i zaštitom pojedinih elemenata (kulturnog) krajolika te na odnosu svakodnevnog života i praksi stanovnika prema valoriziranoj i zaštićenoj baštini, baš kao i (ne)valoriziranom kulturnom krajoliku. Između načelnog stava o vrijednosti kulturne baštine i kulturnog krajolika te stvarnog odnosa i načina korištenja baštine i kulturnog krajolika postoji značajna razlika. U izlaganju se iznose rezultati sociološkog istraživanja provedenog 2021. i 2022. godine na otoku Rabu sa svrhom evaluacije stavova stručnjaka i stanovnika te načina na koji se odnose prema prostoru i njegovim pojedinim elementima, materijalnoj i nematerijalnoj baštini, kao i cjelini otoka kao kulturnog krajolika. Provedeno je anketno istraživanje (N=165) i 20 polu-strukturiranih intervjua te vrednovanje prostornih transformacija iz socio-prostorne perspektive. Rezultati ukazuju na potencijal za održivi razvoj otoka utemeljen na njegovoj bogatoj kulturno-povijesnoj i prirodnoj baštini, ali i na nedovoljnu prepoznatost održivosti kao načina očuvanja i korištenja baštine u razvojne svrhe. Na temelju navedenoga u izlaganju se kulturni krajolik otoka Raba analizira kao okvir u kojemu se (ne)održive prakse, (neadekvatno) vrednovanje i edukacija te zaštita kulturne baštine i prirodnog okoliša mogu postaviti na nov način kao temelj održivosti zajednice (kulturne, ekonomske, ekološke i socijalne) i razvoja održivog turizma te ostalih elemenata na kojima otok Rab temelji svoj gospodarski razvoj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija, Povijest umjetnosti