Pregled bibliografske jedinice broj: 1227644
Ekološka predobrada Side Hermaphrodite u svrhu dobivanja vlakana za ojačala biokompozita
Ekološka predobrada Side Hermaphrodite u svrhu dobivanja vlakana za ojačala biokompozita, 2022., diplomski rad, Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1227644 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ekološka predobrada Side Hermaphrodite u svrhu
dobivanja vlakana za ojačala biokompozita
(Ecological pretreatment of Sida Hermaphrodita for
the purpose of obtaining fibres for reinforcements
of biocomposites)
Autori
Gabriela Vanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Tekstilno-tehnološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
27.10
Godina
2022
Stranica
78
Mentor
Sandra Bischof ; Zorana Kovačević
Ključne riječi
Sida hermaphrodita (L.) Rusby, proteaze, održivost, zeleni kompoziti, bioenergija, kruta biogoriva
(Sida hermaphrodita (L.) Rusby, proteases, sustainability, green composites, bioenergy, solid biofuels)
Sažetak
Virdžinijski sljez ili Sida hermaphrodita (L.) Rusby (SH) je višegodišnja biljka iz porodice Malvaceae (sljezovi) koja se koristi u medicinske svrhe, ali i za smanjenje erozije tla i čišćenje tla te u novije vrijeme i u energetske svrhe. U ovom je radu naglasak stavljen na primjenu ekološkog postupka predobrade celulozne biomase sljeza. Praćen je utjecaj primijenjenih sredstava i metoda obrade na kvalitetu dobivenih vlakana (ojačala) s ciljem njihove naknadne ugradnje u biokompozite. Rezultati ovog rada potvrđuju da Sida hermaphrodita (L.) Rusby ima dobra sorpcijska svojstva, slična onim kod drugih stabljičnih vlakana. Vlakno Side hermaphrodite (L.) Rusby svojom gustoćom od 1.576 g/cm3 može konkurirati staklenom vlaknu (GF), a vrijednosti vlačne čvrstoće i prekidnog istezanja su kompatibilne ostalim stabljičnim vlaknima. Modifikacijom površine vlakna Side hermaphrodite (L.) Rusby proteazom dobivamo vlakna veće čvrstoće zbog uklanjanja mreže hemiceluloza – lignin, no tako defibriliranom vlaknu povećavamo dostupnost površine i interakciju s polimernom matricom. Mjerenjem optičke gustoće otopine kao najučinkovitija obrada pokazala se ona gdje se vlakna obrađuju s 0.01% otopinom enzima tijekom 3h. Ostaci nakon izdvajanja vlakna pokazali su se kao kvalitetna biomasa za proizvodnju krutih biogoriva. Ovim radom se ostvarilo potpuno iskorištavanje sirovine biljke SH, a time i postizanje kružnog modela gospodarstva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tekstilna tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
EK-EFRR-KK.01.1.1.04.0091 - Dizajn naprednih biokompozita iz energetski održivih izvora (BIOKOMPOZITI) (Bischof, Sandra; Krička, Tajana, EK - KK.01.1.1.04) ( CroRIS)