Pregled bibliografske jedinice broj: 1227237
Edukacija i priprema potencijalnih posvojitelja u digitalnom okruženju: evaluacija učinka programa iz perspektive korisnika
Edukacija i priprema potencijalnih posvojitelja u digitalnom okruženju: evaluacija učinka programa iz perspektive korisnika // Socijalni rad na prekretnici: identitet, moć i promjena XI Konferencija socijalnih radnika / Karačić, Štefica (ur.).
Zagreb: Hrvatska udruga socijalnih radnika, 2022. str. 34-34 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1227237 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Edukacija i priprema potencijalnih posvojitelja u
digitalnom okruženju: evaluacija učinka programa
iz perspektive korisnika
(Education and preparation of potential adopters in
a digital environment: evaluation of the program's
impact from the user's perspective)
Autori
Grgec-Petroci, Vlasta ; Vranko, Mirta
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Socijalni rad na prekretnici: identitet, moć i promjena XI Konferencija socijalnih radnika
/ Karačić, Štefica - Zagreb : Hrvatska udruga socijalnih radnika, 2022, 34-34
Skup
XI. Konferencija socijalnih radnika Socijalni rad na prekretnici: identitet, moć i promjena
Mjesto i datum
Sveti Martin na Muri, Hrvatska, 16.05.2022. - 18.05.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
on-line grupni rad, priprema potencijalnih posvojitelja, evaluacija programa, profesionalna praksa, posvojenje
(on-line group work, preparing adoptive parents, programme evaluation, professional practice, adoption)
Sažetak
Kriza s kojom smo se suočili 2020. godine (pandemija bolesti Covid-19 zajedno s nizom epidemioloških mjera i potres) zahtijevala je od socijalnih radnika prilagodbu aktualnim potrebama korisnika, potakla ih na traženje inovativnih i kreativnih rješenja za nastale poteškoće i uvođenje novih vrsta usluga: različite oblike online usluga za korisnike. Socijalni radnici postali su pokretači promjena što je zahtijevalo dodatna znanja i vještine dobrog poznavanja online platforme i digitalnih alata koje će koristiti, a mnogi su se stručnjaci prvi puta našli u situaciji provođenja online usluga. Rad prikazuje iskustvo online provođenja grupnog programa edukacije i pripreme potencijalnih posvojitelja „Roditelji na drugi način“ te rezultate evaluacije učinka online programa koji se tijekom 2020. i 2021. godine provodio u Obiteljskom centru grada Zagreba, i udruge «Na drugi način». Podaci su prikupljani u razdoblju prije i poslije ciklusa radionica na budućim posvojiteljima koji su sudjelovali u programu. Upitnikom se ispituju: znanja o temama posvojenja, stavovi o posvojenju, stavovi o odgoju djeteta te slika o sebi. Usporedba rezultata sudionika programa prije i poslije ciklusa radionica (N= 41) pokazuje da se najveće promjene iskazuju u području stavova o posvojenju, razumijevanju bio- psiho-socijalnog razvoja djeteta, kao i osnaženoj percepciji sebe kao (potencijalnog/e) posvojitelja/ice te prepoznavanju osobnih i obiteljskih snaga. Također, povećava se razumijevanje i svijest o specifičnostima posvojenja i izazovima roditeljstva ostvarenog posvojenjem te se učvršćuje odluka o posvojenju temeljem dobivenih informacija i saznanja. Praksa je pokazala kako je iskustvo grupnog rada u virtualnom okruženju drukčije u svom obliku jer ima specifične izazove, ali metoda online grupnog rada je odlična alternativa za grupni rad koji se odvija uz neposrednu fizičku prisutnost svih članova u istoj prostoriji u uvjetima pandemije. Cilj ovog izlaganja je ukazati na važnost odgovornosti stručnjaka da se educira i na ovom području i implementira novine u svoju profesionalnu praksu, ali i na odgovornost sustava da stručnjacima omogući pristup tehnologijama kao i podršku koja bi osigurala kvalitetnu praksu u virtualnom okruženju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija, Pedagogija, Socijalne djelatnosti