Pregled bibliografske jedinice broj: 1226542
SPECIFIČNOSTI TVORBE RIJEČI U SLAVONSKOM DIJALEKTU POSAVSKOM PODDIJALEKTU
SPECIFIČNOSTI TVORBE RIJEČI U SLAVONSKOM DIJALEKTU POSAVSKOM PODDIJALEKTU // Zbornik radova Znanstvenoga skupa Slavonski dijalekt s međunarodnim sudjelovanjem / Bilić, Anica (ur.).
Vinkovci: Zajednica kulturno-umjetničkih djelatnosti Vukovarsko-srijemske županije, 2022. str. 41-55 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1226542 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
SPECIFIČNOSTI TVORBE RIJEČI U
SLAVONSKOM DIJALEKTU POSAVSKOM
PODDIJALEKTU
(SPECIFICITY OF WORD FORMATION U
SLAVONIAN DIALECT OF POSAVINA SUBDIALECT
SUBDIALECT)
Autori
Berbić Kolar, Emina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova Znanstvenoga skupa Slavonski dijalekt s međunarodnim sudjelovanjem
/ Bilić, Anica - Vinkovci : Zajednica kulturno-umjetničkih djelatnosti Vukovarsko-srijemske županije, 2022, 41-55
ISBN
978-953-8366-02-4
Skup
Znanstveni skup Slavonski dijalekt. Šokačka rič 19
Mjesto i datum
Vinkovci, Hrvatska, 05.11.2021. - 05.11.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
hrvatski jezik ; posavski poddijalekt ; slavonski dijalekt ; tvorba riječi ; tvorbeni način
(Croatian language ; Posavina subdialect ; Slavonian dialect ; word formation ; formation methods)
Sažetak
Radom će se prikazati specifičnosti tvorbe riječi u slavonskom dijalektu posavskom poddijalektu na temelju osobnih dosadašnjih terenskih istraživanja mjesnih govora na području brodske Posavine, konkretnije na području Brodsko-posavske županije. Slavonski je dijalekt jedan od najarhaičnijih dijalekata štokavskoga narječja koji dobro čuva staro stanje te se pomoću njega lako može rekonstruirati povijesno stanje staroštokavskih govora te time doprinijeti hrvatskoj dijalektologiji. Slavonskim se dijalektom govori na području Slavonije, Baranje i zapadnoga Srijema u Republici Hrvatskoj, ali i izvan hrvatskih državnih granica u Bosni i Hercegovini, Srbiji i Mađarskoj. Analiza zatečenoga stanja tvorbenih načina i pojavnosti tvorenica odradit će se na temelju zapisanih primjera iz sljedećih mjesta: Siča, Starih Perkovaca, Čajkovaca, Donjih Andrijevaca, Donje Vrbe, Brodskoga Varoša i Podvinja. Sva izdvojena mjesta pripadaju, prema Stjepanu Ivšiću, najstarijem stanju hrvatske staroštokavštine te samim time nude mogućnost rekonstrukcije povijesnoga jezičnoga stanja. Cilj je rada pokazati koji su tvorbeni načini i danas plodni u slavonskom dijalektu, posavskom poddijalektu, a koji su neplodni te koja su odstupanja najčešća u odnosu na standardni hrvatski jezik. Radom se također želi ukazati na najučestalije tvorbene predmetke i dometke (prefikse i sufikse) kojima se riječi u ovome dijalektu, odnosno podijalektu, tvore, u odnosu na svaku pojedinačnu vrstu riječi (imenice, zamjenice, pridjeve, brojeve, glagole te ostale nepromjenjive vrste riječi). Svrha je rada pokazati tvorbene specifičnosti slavonskoga dijalekta posavskoga poddijalekta kao jednog od najarhaičniji hrvatskih staroštokavskih dijalekata. Metodologija kojoj će se koristiti pri izradi rada bit će terenska lingvistička istraživanja te rad na postojećoj bazi zapisanih riječi na temelju prethodnih dugogodišnjih terenskih istraživanja, kao i rad na tekstu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
Ostalo-2021-2012-AD - Očuvanje jezičnoga i kulturološkoga identiteta Šokaca na tromeđi Hrvatske, Srbije i Bosne i Hercegovine (OČ-HSB-ŠO) (Berbić Kolar, Emina, Ostalo - Zaklada Adris) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti, Osijek
Profili:
Emina Berbić Kolar
(autor)