Pregled bibliografske jedinice broj: 1225485
UTJECAJ USLUGE UPRAVLJANJA FARMAKOTERAPIJOM NA KVALITETU ŽIVOTA POVEZANU SA ZDRAVLJEM U STARIJIH PACIJENATA S KARDIOVASKULARNIM BOLESTIMA
UTJECAJ USLUGE UPRAVLJANJA FARMAKOTERAPIJOM NA KVALITETU ŽIVOTA POVEZANU SA ZDRAVLJEM U STARIJIH PACIJENATA S KARDIOVASKULARNIM BOLESTIMA // Knjiga sažetaka / Ortner Hadžiabdić, Maja (ur.).
Zagreb: Hrvatsko farmaceutsko društvo, 2022. str. 114-115 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1225485 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
UTJECAJ USLUGE UPRAVLJANJA FARMAKOTERAPIJOM NA
KVALITETU ŽIVOTA POVEZANU SA ZDRAVLJEM U STARIJIH
PACIJENATA S KARDIOVASKULARNIM BOLESTIMA
(IMPACT OF COMPREHENSIVE MEDICATION MANAGEMENT
SERVICES ON
QUALITY OF LIFE IN ELDERLY PATIENTS WITH
CARDIOVASCULAR DISEASES)
Autori
Bićanić, Lucija Ana ; Begonja, Anđela ; Brajković, Andrea ; Mucalo, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka
/ Ortner Hadžiabdić, Maja - Zagreb : Hrvatsko farmaceutsko društvo, 2022, 114-115
ISBN
978-953-7897-12-3
Skup
3. kongres kliničke farmacije- Klinička farmacija u sustavu zdravstva: mogućnosti i izazovi
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 09.06.2022. - 11.06.2022
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
quality of life ; cardiovascular diseases ; EQ-5D-5L ; medication management
(kvaliteta života ; kardiovaskularne bolesti ; EQ-5D-5L ; upravljanje farmakoterapijom)
Sažetak
Uvod rada Usluga upravljanja farmakoterapijom (engl. Comprehensive Medication Management services) pripada najnovijem smjeru razvoja ljekarničke struke. Prilikom pružanja spomenute usluge ljekarnici u suradnji s liječnicima obiteljske medicine i pacijentima sudjeluju u optimizaciji terapije s ciljem poboljšanja kliničkih ishoda i kvalitete života samog pacijenta. Svrha rada Cilj ovog istraživanja bio je utvrditi utjecaj usluge upravljanja farmakoterapijom na kvalitetu života povezanu sa zdravljem u pacijenata starije životne dobi s postojećim kardiovaskularnim bolestima. Metode Ovo istraživanje dizajnirano je kao prospektivno intervencijsko s jednogodišnjim praćenjem pacijenata, a provedeno je u sklopu Farmakoterapijskog savjetovališta u Domu zdravlja Zagreb-Centar. U ispitivanje je bilo uključeno 65 osoba starosti od 65 do 80 godina s dijagnozom hipertenzije i još jednom ili više kardiovaskularnih bolesti. Kvaliteta života vezana uz zdravlje pacijenata procijenjena je EQ-5D-5L upitnikom u dvije vremenske točke, po prvom dolasku u Farmakoterapijsko savjetovalište te nakon godine dana, a analiza rezultata upitnika izvršena je pomoću Wilcoxon signed rank testa. EQ-5D-5L upitnik je deskriptivni instrument koji obuhvaća pet dimenzija (pokretljivost, skrb o sebi, uobičajene aktivnosti, bol, tjeskoba) te vizualnu analognu skalu (VAS) za ocjenu zdravlja pacijenata Rezultati Nakon pružanja usluge upravljanja farmakoterapijom došlo je do statistički značajnog poboljšanja u dvije dimenzije, ‘’skrb o sebi’’ (p=0, 011) i ‘’uobičajene aktivnosti’’ (p=0, 003), dok u ostalim dimenzijama (pokretljivost, bol, tjeskoba), kao ni u VAS skali nije došlo do značajnih promjena. Zaključak Analizom EQ-5D-5L upitnika pokazano je da je usluga upravljanja farmakoterapijom pozitivno utjecala na kvalitetu života povezanu sa zdravljem u pacijenata starije životne dobi s postojećim kardiovaskularnim bolestima budući da je u dvije kategorije došlo do statistički značajnog poboljšanja, dok u ostale tri nije pokazana značajna promjena. Isto se djelomično može objasniti činjenicom da se istraživanje provodilo tijekom COVID-19 pandemije koja je značajno utjecala na psihičko zdravlje osoba starije životne dobi koji su pak zbog očuvanja svog tjelesnoga zdravlja izbjegavali susrete s obitelji i prijateljima. Društvena izolacija sa svrhom izbjegavanja zaraze utjecala je najviše na tjeskobu i potištenost, što je sastavni dio EQ-5D-5L upitnika .Činjenica da se kvaliteta života u preostale tri kategorije za vrijeme pandemije nije pogoršala smatra se pozitivnim ishodom, no studiju je potrebno ponoviti na većem broju ispitanika kroz duže vremensko razdoblje što će rezultirati pouzdanijim rezultatima i preciznijom procjenom utjecaja ove usluge na kvalitetu života povezanu sa zdravljem u osoba starije životne dobi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Farmacija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb