Pregled bibliografske jedinice broj: 1225163
Duhovno-psihološka pomoć žrtvi/preživjeloj/pogođenoj osobi seksualnog zlostavljanja tijekom procesa suđenja
Duhovno-psihološka pomoć žrtvi/preživjeloj/pogođenoj osobi seksualnog zlostavljanja tijekom procesa suđenja // Spolno zlostavljanje maloljetnika. Oodgovor Crkve u svjetlu kanonskog prava / Ivanković Radak, Ivica (ur.).
Zagreb: Glas Koncila, 2022. str. 283-309 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1225163 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Duhovno-psihološka pomoć žrtvi/preživjeloj/pogođenoj osobi seksualnog zlostavljanja tijekom procesa suđenja
(Spiritual and psychological assistance to the victim/survivor/affected person of
sexual abuse during the trial)
Autori
Bošnjaković, Josip ; Šijaković, Marina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Spolno zlostavljanje maloljetnika. Oodgovor Crkve u svjetlu kanonskog prava
/ Ivanković Radak, Ivica - Zagreb : Glas Koncila, 2022, 283-309
ISBN
978-953-241-689-3
Skup
11. međunarodni znanstveni simpozij crkvenih pravnika: Spolno zlostavljanje maloljetnika. Odgovor Crkve u svjetlu kanonskog prava
Mjesto i datum
Malinska, Hrvatska, 11.10.2019. - 12.10.2019
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
seksualno zlostavljanje, žrtva-preživjela osoba, psihološko-duhovna pomoć, vrijednosti i etički principi u pomaganju
(Sexual abuse, victim-survivor, psychological-spiritual help, values, and ethical principles in helping)
Sažetak
U središtu pozornosti je osoba, žrtva-preživjela-pogođena seksualnim zlostavljanjem, kojoj je potrebna duhovno-psihološka pomoć tijekom sudskog procesa. Zbog različitosti potreba što ih žrtva-preživjela osoba ima, potrebno je u svim postupcima promicati osnovne psihološke i duhovne vrijednosti: dostojanstvo ljudske osobe, samousmjerenje, zdravlje, sigurnost, uzajamnost, povjerenje i duhovnost. Specifičnost i težina seksualnog zlostavljanja zahtijeva poštivanje dostojanstva osobe koja je pogođena od trenutka prijave i promatranje osobe izvan kategorije žrtve. Trauma zlostavljanja očituje se na različitim sferama života, noseći posljedice (biološke, psihološke i društvene) i zato je potrebno pružiti cjelokupnu duhovnu, psihološku, terapeutsku i medicinsku pomoć ovisno o pojedinim slučajevima. Kako bi institucije postale sigurna mjesta važno je razviti jasne osobne granice koje su u skladu s kršćanskim načelom poštivanja dostojanstva ljudske osobe. Neposredno prije početka procesa potrebno je između osobe koja je bila zlostavljanja i osobe koja pruža psihološku i/ili duhovnu podršku pregovarati i ugovarati o očekivanjima. Razgovor treba imati elemente empatije, suosjećanja, blizine, razumijevanja, pružanja povjerenja i sigurnosti. Potrebno je reći žrtvi-preživjeloj osobi da joj se vjeruje i da kroz proces ne prolazi sama. Područje duhovnosti duboko je ranjeno u traumi zlostavljanja no u isto vrijeme osobna molitva i biblijski tekstovi mogu pružiti utjehu i oslonac, a sakrament pomirenja mjesto je gdje se mnogi po prvi put usude progovoriti o svom iskustvu. Iz spomenutih vrijednosti proizlaze i pojedini etički principi koje treba primijeniti u radu s ljudima: poštovanje, osnaživanje, odgovornost, zaštita, odanost u odnosu te pomirenje sa sobom i s drugima. Važno je imati u vidu cjelokupnu sliku vrijednosti i etičkih principa svjesni da se tijekom praćenja osobe koja prolazi kroz pravni proces, bilo civilni ili crkveni, ponekad više ističu pojedine vrijednosti i principi u odnosu na druge. Princip po kojemu se moramo ravnati jest trenutačna potreba osobe koja traži podršku i pomoć.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Interdisciplinarne društvene znanosti, Interdisciplinarne humanističke znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Katolički bogoslovni fakultet, Đakovo,
Hrvatsko katoličko sveučilište, Zagreb
Profili:
Josip Bošnjaković
(autor)