Pregled bibliografske jedinice broj: 1225058
KOLIKE SU OSOBNE POTREBE.....?
KOLIKE SU OSOBNE POTREBE.....? // Knjiga sažetaka 8. Hrvatski psihijatrijski kongres s međunarodnim sudjelovanjem / Prof. dr. sc. Alma Mihaljević-Peleš (ur.).
Zagreb: Hrvatsko psihijatrijsko društvo, 2022. str. 27-27 (poster, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1225058 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
KOLIKE SU OSOBNE POTREBE.....?
(WHAT IS THE QUANTITY FOR PERSONAL USE.....?)
Autori
Sikirica, Nikola ; Milanović, Marjana ; Lasić, Davor ; Rađa, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Knjiga sažetaka 8. Hrvatski psihijatrijski kongres s međunarodnim sudjelovanjem
/ Prof. dr. sc. Alma Mihaljević-Peleš - Zagreb : Hrvatsko psihijatrijsko društvo, 2022, 27-27
Skup
8. hrvatski psihijatrijski kongres s međunarodnim sudjelovanjem = 8th Croatian psychiatric congress with International participation
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 16.10.2022. - 19.10.2022
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Osobne potrebe, droga, sudski vještak
(Personal use, drugs, court expert)
Sažetak
Poznata je činjenica da se zbog izmjena Kaznenog zakona iz 2013. godine posjedovanje droge za osobne potrebe više nije nakon toga smatralo kaznenim, već prekršajnim djelom. Posjedovanje droge za osobne potrebe i dalje je ostalo podložno penalizaciji, ali samo u sferi prekršaja. Ovom se mjerom značajno utjecalo na smanjenje broja predmeta koji se vode na županijskim sudovima. Prekršajni postupak je sam po sebi fleksibilniji proces, a sama osuda za osobu ima manje stigmatizirajući karakter. U Hrvatskoj količina droge za osobnu uporabu nije zakonom propisana. I sudska praksa u europskim zemljama je raznolika, pa tako na primjer u Belgiji primjerice za osobnu uporabu se smatra posjedovanje 3 grama marihuane, u Češkoj "osobna uporaba" seže do 0, 3 grama THC-a, a u Njemačkoj se čak razlikuje ovisno o pokrajinama, ali je prosjek na razini cijele zemlje oko 6 grama. No, da li se na taj način otvorila "Pandorina kutija" s obzirom da količina droge za osobnu uporabu nije propisana zakonom, već se to pitanje postavlja često sudskim vještacima psihijatrima od kojih se očekuje što egzaktniji odgovor. Da li sudski vještaci psihijatri mogu dati kvalitetan znanstveno utemeljen odgovor na to pitanje ili bi možda bilo točno da uopće ne odgovore? Da li se može govoriti o svjesno - nesvjesnom prebacivanju odgovornosti na liječnike? Namjera je u ovom radu diskutirati o tom i sličnim problemima i pitanjima s kojim se sudski vještaci susreću u svakodnevnoj praksi prilikom komunikacije u ambijentu sudnice, potencijalno optimalno kompromisnim mogućnostima rješenja, uz kratki prikaz prosječnih psihološko - socijalnih karakteristika osoba osumnjičenih za posjedovanje neke vrste droga, biljke, dijela biljke ili tvari koja se može uporabiti za izradu droge.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti