Pregled bibliografske jedinice broj: 1224980
Utjecaj pandemije COVID-19 na apliciranje i propisivanje dugodjelujućeg preparata olanzapina
Utjecaj pandemije COVID-19 na apliciranje i propisivanje dugodjelujućeg preparata olanzapina // Knjiga sažetaka 8. Hrvatskog psihijatrijskog kongresa s međunarodnim sudjelovanjem / Mihaljević-Peleš, Alma (ur.).
Zagreb: Hrvatsko psihijatrijsko društvo, 2022. str. 57-58 (poster, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1224980 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj pandemije COVID-19 na apliciranje i propisivanje dugodjelujućeg preparata olanzapina
(The influence of the pandemic COVID-19 on the application and prescription of the long-acting injectable form of olazapine)
Autori
Divić, Kristina ; Mastelić, Tonći ; Borovina, Tonka ; Lasić, Davor ; Topić, Joško ; Žuljan Cvitanović, Marija ; Glavina Trpimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Knjiga sažetaka 8. Hrvatskog psihijatrijskog kongresa s međunarodnim sudjelovanjem
/ Mihaljević-Peleš, Alma - Zagreb : Hrvatsko psihijatrijsko društvo, 2022, 57-58
Skup
8. hrvatski psihijatrijski kongres s međunarodnim sudjelovanjem = 8th Croatian psychiatric congress with International participation
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 16.10.2022. - 19.10.2022
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Pandemija COVID-19 ; dugodjelujući olanzapin
(the COVID-19 pandemic ; a long-acting injectable form of olanzapine)
Sažetak
Pandemija COVID-19 donijela je mnogobrojne izazove cijelom zdravstvu pa i psihijatriji. Utjecala je na organizaciju zdravstvenih sustava i pružanje zdravstvenih usluga. Hrvatsko psihijatrijsko društvo donijelo je “Smjernice za liječenje bolesnika dugodjelujućim antipsihoticima tijekom aktivnih mjera zaštite od pandemije covidom-19”. Smjernice izdvajaju dugodjelujući pripravak olanzapina zbog postinjekcijskog sindroma i trosatne opservacije. Mi smo se zbog njegove specifičnosti fokusirali upravo na dugodjelujući pripravak olanzapine. Zanimalo nas je kako su pandemija i uvedene epidemiološke mjere utjecale na apliciranje i propisivanje lijeka. Strah od zaraze, ograničenja prometa, kod i nekih propisana samoizolacija, sve su to faktori koji su mogli utjecati na primjenu dugodjelujućeg olanzapine i bili su osobito izraženi na početku pandemije. Zato smo promatrali prva tri mjeseca 2020. godine. U siječnju 2020. 164 pacijenta dolaze u našu ambulantu za dugodjelujuću terapiju i primaju dugodjelujući pripravak olanzapina. 31.1.2020. WHO je COVID-19 proglasio javnozdravstvenom hitnom situacijom od međunarodnog značaja. Postepeno se uvode epidemiološke mjere. U ožujku 27 od 164 pacijenta iz siječnja nije primilo terapiju što je 16% pacijenata. U veljači je 12 novih pacijenata došlo primiti terapiju, od njih 129, što je 9% novih. U ožujku je samo troje novih pacijenata od njih 144, u odnosu na veljaču, što je 2% novih pacijenata. Uz smanjenje aplikacija, vidimo da je došlo i do smanjenja propisivanja dugodjelujućeg olanzapina od strane psihijatara. Radovi na temu propisivanja dugodjelujućih preparata i njihove učinkovitosti tijekom pandemije su oskudni, ponekad kontradiktorni. Zasigurno i razvoj pandemije u pojedinoj zemlji, ili regiji te zemlje, kao i možda neki drugi sociološki faktori ili stavovi liječnika, utječe na propisivanje dugodjelujućih preparata. Iz svega navedenog je jasno da su potrebna dodatna istraživanja koja bi pokazala jesu li dugodjelujući preparati superiorni oralnim antipsihoticima u vrijeme pandemije. I ako jesu, koji točno, jer iz istraživanja to često ne saznajemo. Za dugodjelujući olanzapin je jasno da ima logističke nedostatke koji su se pokazali osobito značajnima u vrijeme pandemije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
KBC Split,
Medicinski fakultet, Split