Pregled bibliografske jedinice broj: 1224814
Mogućnosti primjene programa Copernicus za potrebe prostornog planiranja Republike Hrvatske
Mogućnosti primjene programa Copernicus za potrebe prostornog planiranja Republike Hrvatske // Zbornik radova – 15. simpozij ovlaštenih inženjera geodezije / Racetin, Ivana ; Zrinjski, Mladen ; Župan, Robert (ur.).
Zagreb: Hrvatska komora ovlaštenih inženjera geodezije, 2022. str. 147-154 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1224814 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mogućnosti primjene programa Copernicus za potrebe
prostornog planiranja Republike Hrvatske
(Possibilities of Copernicus Program Implementation
in the Spatial Planning of the Republic of Croatia)
Autori
Linardić, Bojan ; Premužić, Margareta ; Paj, Robert ; Landek, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova – 15. simpozij ovlaštenih inženjera geodezije
/ Racetin, Ivana ; Zrinjski, Mladen ; Župan, Robert - Zagreb : Hrvatska komora ovlaštenih inženjera geodezije, 2022, 147-154
ISBN
978-953-49258-2-9
Skup
15. simpozij ovlaštenih inženjera geodezije - Geodezija i vode
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 12.10.2022. - 15.10.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Copernicus, MSP, prostorno planiranje
(Copernicus, MSP, spatial planning)
Sažetak
Upravljanje razvojem i planiranje kako kopnenog tako i morskog te obalnog područja vrlo je važno za razvoj cijele Zemlje. U hrvatskom sustavu prostornog uređenja planira se kopneno i morsko područje, a prostorno planiranje morskih površina tradicionalno je sastavni dio prostornog planiranja u Republici Hrvatskoj i obuhvaća većinu tema i zahtjeva uključenih u Europske i međunarodne propise, primarno Direktivu o uspostavi okvira za prostorno planiranje morskih područja (MSP – Maritime Spatial Planning) – 2014/89/EU. Prostorno planiranje je sve više pod povećanim zahtjevima od strane različitih subjekata i direktiva kao što je implementacija strategije Plavog razvoja koja potiče održivi razvoj mora i morskog sektora. U svrhu dobrog upravljanja neophodno je prikupiti vrlo precizne informacije o prostoru. Parametri koji se odnose na morski okoliš brzo se mijenjaju, a njihovo se praćenje temelji na opsežnim podacima o promatranju u stvarnom vremenu. Promatranje Zemlje sa satelita potencijalno je važan izvor informacija za praćenje morskog okoliša i za razvoj morskog gospodarstva. Zahvaljujući svojem kapacitetu za satelitsko opažanje i praćenje promjena svjetskih oceana i regionalnih mora, program za opažanje Zemlje Copernicus, kao jedna od glavnih inicijativa svemirske politike Europske unije i Europske svemirske agencije, omogućuje prikupljanje preciznih podataka o Zemlji i pomaže u praćenju prostora kopna te oceana i mora. Program Copernicus omogućio je da satelitski podaci opažanja Zemlje postanu dostupni svima, čime se otvaraju nove mogućnosti i za izradu prostornih analiza i bolje planiranje prostora te donošenje odluka od strane nacionalnih i lokalnih vlasti. Program sa svojim servisima omogućuje široki spektar promjena u prostornom planiranju, a u kombinaciji s drugim izvorima informacija (in- situ mjerenja, daljinska istraživanja) može doprinijeti nacionalnim i lokalnim samoupravama u poboljšanju njihove dostupnosti i ažurnosti. Podaci sa satelita koriste se za periodično osvježavanje informacija o Zemlji što predstavlja moćan alat i za prostorno planiranje. Prostornom i vremenskom rezolucijom koju pružaju Copernicus Sentinel misije, moguće je koristiti u širokom spektru primjena za prostorno planiranje. U ovom radu opisani su načini kojima Copernicus podaci mogu doprinijeti pri upravljanju prostorom, ali i njegovu razvoju s naglaskom na primjene u obalnom i morskom prostornom planiranju te primjeni MSP Direktive.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam, Geodezija