Pregled bibliografske jedinice broj: 1224432
Plivanje kao dodatni trening u kondicijskoj pripremi sportaša u sportovima izvan vode s aspekta respiratornog sustava
Plivanje kao dodatni trening u kondicijskoj pripremi sportaša u sportovima izvan vode s aspekta respiratornog sustava // Kondicijska priprema sportaša 2022: zbornik radova / Milanović, L. ; Wertheimer, V. ; Jukić, I. ; Krakan, I. (ur.).
Zagreb: Kineziološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Udruga kondicijskih trenera Hrvatske, 2022. str. 155-159 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1224432 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Plivanje kao dodatni trening u kondicijskoj
pripremi sportaša u sportovima izvan vode s
aspekta respiratornog sustava
(Swimming as an additional training in the fitness
preparation of athletes in sports outside the
water from the aspect of the respiratory system)
Autori
Karaula, Dajana ; Homolak, Jan ; Perzel Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Kondicijska priprema sportaša 2022: zbornik radova
/ Milanović, L. ; Wertheimer, V. ; Jukić, I. ; Krakan, I. - Zagreb : Kineziološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Udruga kondicijskih trenera Hrvatske, 2022, 155-159
Skup
Kondicijska priprema sportaša
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 18.02.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Plivanje, dišni sustav, sportovi izvan vode
(swimming, respiratory system, other sports)
Sažetak
Budući da su pluća nešto malo bogatija funkcionalnom rezervom od drugih organa ona nisu pod toliko snažnim adaptivnim pritiskom kao ostatak tijela. Međutim, presječna istraživanja pokazuju da plivači imaju relativno veća pluća s obzirom na visinu u usporedbi s drugim sportašima. Ako veća pluća zaista predstavljaju prednost u plivanju ovu je pojavu moguće objasniti pretpostavkom da djeca s relativno većim plućima duže ostaju u sportu i da su uspješnija, pa je neka vrsta funkcionalne prirodne selekcije favorizirala veća pluća kod plivača u istraživanjima. Disanjem se kompenzira metabolička acidoza te omogućuje da se vježbanje nastavi i nakon prelaska u anaerobni način rada. Važnost funkcije pluća za vrhunski rezultat predstavlja otvoreno pitanje budući da u zdravih osoba ne postoji ventilacijska barijera pri vježbanju. Poznato je stajalište da u sportovima izdržljivosti sportaši imaju velik volumen pluća, čak i kad se uzme u obzir visina tijela. Disanje se odvija akcijom mišića koja može zahtijevati do 16% primitka kisika tijekom maksimalnog napora.Istraživanje je provedeno na uzorku od četiri sportaša. Jednu skupinu su činila dva sportaša iz sportova u vodi (kontrolna skupina- plivači) a drugu skupinu dva sportaša iz sportava izvan vode (eksperimentalna skupina – atletičar, rukometaš). Ispitanici eksperimentalne skupine (atletičar, rukometaš) vrijednost jakosti inspiratornih mišića (MIP) poboljšali su za 35, 9%, a vrijednost jakosti ekspiratornih mišića (MEP) za 30, 1%. Statistički značajnu razliku pokazuje i veličina učinka eksprimentalne skupine (MIP ; Cohen d=10, 92, MEP ; Cohen d=6, 17) u odnosu na kontrolnu skupinu (MIP ; Cohen d=1, MEP ; Cohen d=0, 95). Mišići koji okružuju prsni koš jedan su od dva primarna generatora sile koja potiskuje plivača kroz vodu. Sportaši koji imaju niže vrijednosti MIP-a osjetljiviji su na umor pri vježbanju, a povećavanjem MIP-a plivačima i ostalim sportašima se povećava i difuzijski kapacitet pluća. Na temelju povećane jakosti dišnih mišića poboljšala se kritična brzina plivanja i izdržljivost sportaša u ostalim sportovima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kineziologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Kineziološki fakultet, Zagreb