Pregled bibliografske jedinice broj: 1224423
Kršćanstvo unutar kućnog kulta? Rezultati zaštitnog arheološkog istraživanja u zadarskoj Varoši
Kršćanstvo unutar kućnog kulta? Rezultati zaštitnog arheološkog istraživanja u zadarskoj Varoši // Od Kornata preko Velebita. Arheologija sjeverne Dalmacije i Like, Znanstveni skup Hrvatskog arheološkog društva, Zadar, 10-14.10.2022. (knjiga sažetaka)
Zadar, Hrvatska, 2022. str. 50-50 (poster, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1224423 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kršćanstvo unutar kućnog kulta? Rezultati
zaštitnog arheološkog istraživanja u
zadarskoj Varoši
Autori
Maurin, Domagoj ; Martinov, Damir ; Gospodinović, Sanja ; Domines Peter, Pio
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Od Kornata preko Velebita. Arheologija sjeverne Dalmacije i Like, Znanstveni skup Hrvatskog arheološkog društva, Zadar, 10-14.10.2022. (knjiga sažetaka)
/ - , 2022, 50-50
Skup
Od Kornata preko Velebita. Arheologija sjeverne Dalmacije i Like, Znanstveni skup Hrvatskog arheološkog društva, Zadar, 10.-14. 10. 2022.
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 10.10.2022. - 14.10.2022
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Zadar ; freska ; kult ; kršćanstvo
Sažetak
Prilikom zaštitnog arheološkog istraživanja koje je tvrtka Arheolog d.o.o. iz Ugljana provela 2020. godine unutar manje stambene zgrade smještene u ulici Rafaela Levakovića u zadarskom predjelu Varoš ( k.č. 10669/2) otkriveni su tragovi antičke arhitekture. Dokumentirani zidovi interpretirani su kao unutarnje prostorija urbane građevine nepoznate namjene koja je nalazila intra muros u južnom dijelu grada, a tijekom razdoblja od kraja 1. do 5. stoljeća doživjela je nekoliko pregradnji i dogradnji koje su prepoznate u kompleksnoj stratigrafiji. Najviše pažnje privukao je nalaz parcijalno očuvane freske iz kasnoantičke faze objekta. Na obrubljenoj bijeloj podlozi prepoznata je muška figura u kontrapostu koju omeđuju dva životinjska lika. Iako je freska oštećena, njene stilske i ikonografske karakteristike upućuju da se radi o temi iz kršćanske ikonografije koja bi se mogla odnositi na prikaz Dobrog pastira. Temeljem arheološkog konteksta, fresku i pripadajući zid moguće je datirati u 4. ili 5. st. Kao jedan od vrlo rijetkih sačuvanih primjera ranokršćanskog zidnog slikarstva, nalaz predstavlja važan doprinos poznavanju ranokršćanstva u urbanom kontekstu kasnoantičkog Jadera.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija