Pregled bibliografske jedinice broj: 1224420
Lokalitet Guduće-Kalješina i prilog poznavanju srednjovjekovnog stočarskog krajolika otoka Ugljana
Lokalitet Guduće-Kalješina i prilog poznavanju srednjovjekovnog stočarskog krajolika otoka Ugljana // Od Kornata preko Velebita. Arheologija sjeverne Dalmacije i Like, Znanstveni skup Hrvatskog arheološkog društva, Zadar, 10-14.10.2022. (knjiga sažetaka)
Zadar, Hrvatska, 2022. str. 50-51 (poster, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1224420 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Lokalitet Guduće-Kalješina i prilog
poznavanju srednjovjekovnog stočarskog krajolika
otoka Ugljana
Autori
Domines Peter, Pio ; Martinov, Damir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Od Kornata preko Velebita. Arheologija sjeverne Dalmacije i Like, Znanstveni skup Hrvatskog arheološkog društva, Zadar, 10-14.10.2022. (knjiga sažetaka)
/ - , 2022, 50-51
Skup
Od Kornata preko Velebita. Arheologija sjeverne Dalmacije i Like, Znanstveni skup Hrvatskog arheološkog društva, Zadar, 10.-14. 10. 2022.
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 10.10.2022. - 14.10.2022
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
otok Ugljan ; mošuni ; srednji vijek ; stočarstvo ; krajolik
Sažetak
Tvrtka Arheolog d.o.o. iz Ugljana provela je 2021. godine zaštitno arheološko iskopavanje dviju kamenih struktura na položaju Kalješina kod mjesta Guduće na otoku Ugljanu. Iskopavanje je omogućilo uvid u tlocrte, način gradnje i evoluciju dva suhozidna kompleksa. Temeljem pronađenog pokretnog keramičkog materijala istraženi objekti okvirno su datirani u period 15. – 16. stoljeća. Razmatrajući njihov izvorni izgled i način upotrebe najbliže analogije pronađene su u formi mošuna ili stjenica kao tradicijskih jednoprostornih suhozidnih staja koji su pokrovom od slame pružali zaklon za stoku tijekom sparnih ljetnih mjeseci. Istraživanjima se pružila prilika da se u cjelini istraže objekti kakvi su dosad uglavnom bili arheološki zanemareni i vrlo slabo poznati jer ih se konvencionalno smatralo etnološkom baštinom. Njihova funkcija je bila vezana uz stočarsku privredu, a činjenica da takve vrste lokaliteta dosad nisu bile poznate na otoku uvodi novo poglavlje u proučavanju strukturiranog srednjovjekovnog krajolika otoka Ugljana.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija