Pregled bibliografske jedinice broj: 1224037
Utjecaj neonatalne hipoksije u hipobaričnim uvjetima na ponašanje mladunaca štakora
Utjecaj neonatalne hipoksije u hipobaričnim uvjetima na ponašanje mladunaca štakora, 2020., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1224037 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj neonatalne hipoksije u hipobaričnim uvjetima na ponašanje mladunaca štakora
(Influence of neonatal hypoxia under hypobaric conditions on behaviour in young rats)
Autori
Stipan, Monika
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
27.02
Godina
2020
Stranica
40
Mentor
Hranilović, Dubravka
Ključne riječi
hipobarična komora ; neinvazivni model ; hiperaktivnost ; eksploratorno ponašanje ; otvoreno polje
(hypobaric chamber ; non-invasive model ; hyperactivity ; explorator behaviour ; open field)
Sažetak
Prenatalni hipoksični događaj kod fetusa uzrok je mnogih neuroloških poremećaja poput epilepsije, cerebralne paralize, mentalne retardacije te poremećaja pažnje (ADHD), a uključen je i u pojavnost neurodegenerativnih bolesti. Za istraživanje utjecaja hipoksičnih prenatalnih događaja koristimo neinvazivni štakorski model. Neinvazivnim modelom izlaganja mladunaca hipoksiji u hipobaričnoj komori smanjuje se mogući utjecaj kirurških zahvata na rezultate eksperimenta, kao što je to slučaj kod invazivnih modela. Koristili smo neonatalni model štakora koji odgovara stupnju razvoja mozga ljudskog fetusa zadnjeg tromjesečja trudnoće kada najčešće dolazi do hipoksičnih događaja. Cilj ovog diplomskog rada bio je utvrditi postoje li promjene u lokomociji, socijabilnosti, eksploratornom ponašanju, anksioznosti te sposobnosti učenja kod mladunaca štakora izloženih hipoksiji u hipobaričnim uvjetima prvog postnatalnog dana. Mladunce štakora smo podvrgli testovima ponašanja u otvorenom polju, ploči s rupama i T-labirintu te testu društvenog odabira, od 34. – 45. postnatalnog dana. Rezultati testova pokazuju promjene u lokomociji te eksploratornom ponašanju. U testu u otvorenom polju, hipobarični mladunci su prešli veću udaljenost, kretali se brže i podizali se na stražnje noge češće nego mladunci iz kontrolne skupine, a na ploči s rupama hipobarični mužjaci su posjetili veći broj rupa od kontrolnih mužjaka. Dobiveni rezultati upućuju na razvoj hiperaktivnosti kao moguću posljedicu izloženosti hipobaričnoj hipoksiji u neonatalno doba.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
--KK.01.1.1.01.0007 - Znanstveni centar izvrnosti - Eksperimentalna i klinička istraživanja hipoksijsko-ishemijskog oštećenja mozga u perinatalnoj i odrasloj dobi (ZCI - NEURO) (Judaš, Miloš) ( CroRIS)
--IP-2019-04-3182 - Moždani izvanstanični matriks u razvitku i perinatalnoj hipoksiji (BRAINECM) (Jovanov Milošević, Nataša) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Dubravka Hranilović
(mentor)