Pregled bibliografske jedinice broj: 1224035
Posljedice izloženosti neonatalnoj hipoksiji na ponašanje odraslih štakora
Posljedice izloženosti neonatalnoj hipoksiji na ponašanje odraslih štakora, 2020., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1224035 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Posljedice izloženosti neonatalnoj hipoksiji na ponašanje odraslih štakora
(Consequences of neonatal hypoxia on behaviour of adult rats)
Autori
Kološnjaj, Ivona
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
27.02
Godina
2020
Stranica
39
Mentor
Hranilović, Dubravka
Ključne riječi
normobarična komora ; hipobarična komora ; neinvazivni model ; prostorno učenje ; propinjanje
(normobaric chamber ; hypobaric chamber ; non- invasive model ; spatial learning ; rearing)
Sažetak
Za održavanje normalne funkcije mozga ključna je dostupnost optimalne količine kisika. Nedostatak te esencijalne molekule inducira hipoksiju. Fetalna hipoksija dovodi do smanjenja adaptivnog potencijala mozga i plastičnosti zbog poremećaja umrežavanja neurona, posebno u korteksu i hipokampusu. Oštećenje mozga može dovesti do ozbiljnih posljedica kao što su mentalna retardacija, cerebralna paraliza, poremećaji pamćenja i epilepsija. Štakori, najčešći animalni modeli hipoksije, omogućuju bolje razumijevanje manje laboratorijski pristupačnog ljudskog mozga. Stadij razvoja mozga neonatalnog štakora odgovara stadiju razvoja mozga fetusa čovjeka od 23. do 34. tjedna trudnoće. Cilj ovog diplomskog rada je utvrditi postoje li promjene u socijalnom, emocionalnom i eksploratornom ponašanju te lokomociji i kogniciji u odraslih štakora izloženih hipoksiji u hipobaričnim ili normobaričnim uvjetima prvog postnatalnog dana, u odnosu na odrasle štakore kontrolne skupine te u kojoj mjeri one odgovaraju promjenama uočenim u mladunaca. Razlike u lokomociji i eksploratornom ponašanju, koje su uočene u skupini hipoksičnih mladunaca, u odnosu na kontrolnu skupinu, nisu zadržane u odrasloj dobi. Moguće je da je jedina preostala značajna razlika u broju propinjanja vezana uz pamćenje i procesiranje prostora posredovano dopaminom. Rezultati upućuju na zaključak da se neke promjene u ponašanju, nastale kao posljedica izloženosti mozga u razvoju hipoksiji, kompenziraju tijekom odrastanja, dok druge ostaju trajno prisutne.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
--KK.01.1.1.01.0007 - Znanstveni centar izvrnosti - Eksperimentalna i klinička istraživanja hipoksijsko-ishemijskog oštećenja mozga u perinatalnoj i odrasloj dobi (ZCI - NEURO) (Judaš, Miloš) ( CroRIS)
--IP-2019-04-3182 - Moždani izvanstanični matriks u razvitku i perinatalnoj hipoksiji (BRAINECM) (Jovanov Milošević, Nataša) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb