Pregled bibliografske jedinice broj: 1223840
Cirkularne farme – budućnost svinjogojstva u Republici Hrvatskoj
Cirkularne farme – budućnost svinjogojstva u Republici Hrvatskoj // 17. savjetovanje uzgajivača svinja u Republici Hrvatskoj
Osijek: Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu, 2022. str. 109-115 (pozvano predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1223840 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Cirkularne farme – budućnost svinjogojstva u Republici Hrvatskoj
(Circular farms - the future of pig farming in the Republic of Croatia)
Autori
Margeta, Vladimir ; Galović, Dalida ; Gvozdanović, Kristina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
17. savjetovanje uzgajivača svinja u Republici Hrvatskoj
/ - Osijek : Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu, 2022, 109-115
Skup
17. savjetovanje uzgajivača svinja u Republici Hrvatskoj
Mjesto i datum
Tuhelj, Hrvatska, 12.04.2022. - 13.04.2022
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
cirkularne farmne ; svinje ; alternativni sustavi
(circular farms ; pigs ; alternative systems)
Sažetak
Izazovi s kojima se suočava današnje svinjogojstvo, kako na nacionalnoj tako i na globalnoj razini, a koji su determinirani ekonomskim i socijalnim promjenama te ekološkim ugrozama koje iz dana u dan postavljaju dodatne kriterije održivog stočarenja, ukazuju da će svinjogojska proizvodnja u bliskoj budućnosti morati doživjeti značajne promjene u vidu organizacije i provedbe tehnoloških procesa. Za hrvatsko svinjogojstvo, opterećeno strukturnim problemima, ove promjene biti će i zahtjevnije, budući da nismo do današnjeg dana uspjeli definirati strateške odrednice razvoja i provedbe svinjogojske proizvodnje. Nadolazeće promjene i nužnost njihove provedbe temelje se na polazištu da buduća svinjogojska proizvodnja više neće biti primarno oslonjena isključivo na proizvodnju svinja i svinjskog mesa već će se tržišna opstojnost morati ostvarivati kroz dodanu vrijednost, koja u slučaju cirkularnog svinjogojstva podrazumijeva i strategije za održivi razvoj, zaštitu okoliša, čistoću proizvodnje, ekološku svijest potrošača, visoki stupanj finalizacije proizvoda, ponovnu upotrebu otpada te postizanje socijalne jednakosti kao preduvjeta ekonomske dobrobiti i dobiti. Strateške smjernice Europske unije, definirane u dokumentu Zeleni plan (Green Deal), jasno su definirale i značajne benefite, prije svega financijske, za one proizvođače koji su spremni u potpunosti implementirati sve navedene u ovom radu u najkraćim crtama biti će opisano cirkularna organizacija proizvodnje na svinjogojskim farmama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek