Pregled bibliografske jedinice broj: 1223610
Pravne pretpostavke suzbijanja korupcije u kontekstu prijave nepravilnosti i zaštite prijavitelja nepravilnosti u Republici Hrvatskoj
Pravne pretpostavke suzbijanja korupcije u kontekstu prijave nepravilnosti i zaštite prijavitelja nepravilnosti u Republici Hrvatskoj // Pravna riječ, 65 (2022), 36-55 doi:10.7251/PR6522036C (međunarodna recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1223610 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pravne pretpostavke suzbijanja korupcije u
kontekstu prijave nepravilnosti i zaštite
prijavitelja nepravilnosti u Republici Hrvatskoj
(Legal prerequisites for combating corruption in
the context of reporting irregularities and
protection of whistleblowers in the Republic of
Croatia)
Autori
Ćupurdija, Milorad
Izvornik
Pravna riječ (1840-0272) 65
(2022);
36-55
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
korupcija, nepravilnost, prijavitelj nepravilnosti, zaštita
(corruption, irregularity, whistleblower, protection)
Sažetak
Korupcija kao negativna društvena pojava koja je s različitim intenzitetom prisutna u svim državama svijeta te kojoj je zbog njene složenosti, različitih pojavnih oblika, tajnovitosti, stalnim usavršavanjem metoda djelovanja i drugih obilježja teško odrediti sadržaj i univerzalnu definiciju. Praksa je pokazala da se korupcija u velikoj mjeri ne prijavljuje zbog osjećaja osobe koja bi bila izložena osveti od strane prijavljenih ili osudi radne okoline. Takvo ponašanje proizlazi iz samog usvojenog nasljeđa da legalnim putem ide presporo, ili se ne rješava pravo koje bi građanin trebao imati legalnim putem, posebice zbog neučinkovitog pravosuđa. Nepovjerenje u institucije države direktno ugrožava sigurnost svakog građanina u njegovim pravima i obvezama. Time se direktno ugrožava jednakopravnost kao osnovni postulat pravne države. Novi Zakon o zaštiti prijavitelja nepravilnosti koji je objavljen 15.travnja 2022. godine u“ Narodnim novinama“ a stupio na snagu 23.travnja 2022. godine donesen je prvenstveno zbog potrebe usklađivanja nacionalnog zakonodavstva s pravnom stečevinom Europske unije. U radu se kroz analizu ovog zakona pokušava odgovoriti u kojoj mjeri će isti pridonijeti jačanju pravne zaštite prijavitelja nepravilnosti i podizanju javne svijesti građana o nužnosti podnošenja prijava nepravilnosti radi zaštite javnog interesa. Cjelokupni diskurs pokušati ćemo svesti u paralelnoj komplementarnosti teorijskih i praktičnih aspekata.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veleučilište s pravom javnosti Baltazar Zaprešić,
Veleučilište u Šibeniku
Profili:
Milorad Ćupurdija
(autor)