Pregled bibliografske jedinice broj: 1223456
Terapijsko vježbanje i kvaliteta života osoba oboljelih od multiple skleroze
Terapijsko vježbanje i kvaliteta života osoba oboljelih od multiple skleroze // Improving the quality of life of shildren and youth / Nikolić, Milena ; Vantić-Tanjić, Medina (ur.).
Tuzla: Udruženje za podršku i kreativni razvoj djece i mladih, 2022. str. (759)-(765) (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1223456 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Terapijsko vježbanje i kvaliteta života osoba
oboljelih od multiple skleroze
(Therapeutic exercise and qualiti of life of persons
with multiple sclerosis)
Autori
Belić, Danijela ; Kuzmić, Anica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Improving the quality of life of shildren and youth
/ Nikolić, Milena ; Vantić-Tanjić, Medina - Tuzla : Udruženje za podršku i kreativni razvoj djece i mladih, 2022, (759)-(765)
Skup
XIII. međunarodna naučno-stručna konferencija “Unapređenje kvalitete života djece i mladih”
Mjesto i datum
Aranđelovac, Srbija, 24.06.2022. - 26.06.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Terapijsko vježbanje ; Multipla skleroza ; Funkcionalni status ; Kvaliteta života
(therapeutic exercise ; multiple sclerosis ; functional status ; quality of life)
Sažetak
Multipla skleroza spada u skupinu demijelinizacijskih, kroničnih bolesti, koja najčešće zahvaća ženski spol radno aktivnog stanovništva. Simptomi se razlikuju od osobe do osobe, a najčešće se javljaju umor, dvoslike, vrtoglavice, narušena ravnoteža i koordinacija, otežana kontrola mokrenja, poremećaj govora kao i mentalni poremećaji. U fizioterapijskom programu najvažnije mjesto zauzimaju terapijske vježbe koje bolesnik provodi u zdravstvenoj ustanovi, ali i kod svoje kuće. Za bolju kvalitetu života oboljelih osoba neophodno je provoditi vježbe relaksacije, vježbe mobilnosti, vježbe za poboljšanje ravnoteže i snage te vježbe s pomagalima poput vježbi sa loptom, bučicama, utezima i elastičnim trakama. Uz provođenje terapijskih vježbi, važnu ulogu ima fizioterapeut u edukaciji bolesnika o pozicioniranju i zaštitnim položajima tijekom aktivnosti svakodnevnog života. Prilikom izrade programa terapijskog vježbanja važno je provesti procjenu funkcionalnog statusa. Za procjenu kvalitete života koriste se Barthelov indeks i Bergova skala procjene ravnoteže. Zbog svoje složenosti te izmjenjivanja faza remisije i egzacerbacije ova autoimuna bolest često ima za posljedicu određeni stupanj onesposobljenosti bolesnika. Stoga je od iznimne važnosti provođenje različitih oblika vježbanja i kod kuće usklađen s ciljem unaprjeđenja kvalitete života oboljelih i usporavanju progresije bolesti. Uz provođenje vježbi i edukaciju oboljele osobe neophodna je i edukacija obitelji te okoline u kojoj osoba živi, kao i važnost motivacije i psihološke podrške.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti