Pregled bibliografske jedinice broj: 1223350
Mirganti i migracije u svjetlu sveopćega bratstva
Mirganti i migracije u svjetlu sveopćega bratstva // Fratelli tutti : Poziv na socijalno prijateljstvo i sveopće bratstvo / Baloban, Stjepan ; Petrović Štefanac, Dubravka (ur.).
Zagreb: Centar za promicanje socijalnog nauka Crkve ; Kršćanska sadašnjost, 2022. str. 205-257
CROSBI ID: 1223350 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mirganti i migracije u svjetlu sveopćega bratstva
(Migrants and Migration in the Light of Universal
Brotherhood)
Autori
Milikić, Tadija ; Perica, Stanko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Fratelli tutti : Poziv na socijalno prijateljstvo i sveopće bratstvo
Urednik/ci
Baloban, Stjepan ; Petrović Štefanac, Dubravka
Izdavač
Centar za promicanje socijalnog nauka Crkve ; Kršćanska sadašnjost
Grad
Zagreb
Godina
2022
Raspon stranica
205-257
ISBN
978-953-6710-25-6
Ključne riječi
papa Franjo ; Fratelli tutti ; migranti ; migracije ; sveopće bratstvo ; socijalno prijateljstvo ; ljudsko dostojanstvo ; društvena pravednost
(Pope Francis ; Fratelli tutti ; migrants ; migrations ; universal brotherhood ; social friendship ; human dignity ; social justice)
Sažetak
U radu je obrađeno četvrto poglavlje enciklike Fratelli tutti. U njemu je prije svega predstavljen moralno-teološki nauk autora enciklike o univerzalnoj dimenziji bratske ljubavi, osobito pod vidom migrantskoga pitanja i sveopćega bratstva. Prvi i središnji dio rada podijeljen je na tri poglavlja. U prvom poglavlju stavljen je naglasak na glavnu ulogu ljudske osobe kad je u pitanju ostvarivanje ljudskoga osobnoga života bilo na razini njezina individualnoga ili društvenoga postojanja. U drugom poglavlju pozornost je usmjerena na cjeloviti razvoj ljudske osobe u svim dimenzijama njezine egzistencije. Takav razvoj bitno je uvjetovan ostvarivanjem ili ne ostvarivanjem ljudskoga života u njegovoj društvenoj dimenziji, koja zahtijeva ne samo izgradnju humanoga međunarodnoga poretka, nego isto tako priznavanje, poštivanje i promicanje krjeposti društvene pravednosti, kao i svih ostalih krjeposti koje iz nje proizlaze i koje su svojim djelovanjem usmjerene na primjereno ostvarivanje društvene pravednosti. U trećem poglavlju najprije su izneseni najdublji teološki, antropološki i povijesni razlozi nade u ostvarivost sveopćega bratstva. Zatim se nastoji iznijeti izvorni kontekst društvenoga života ljudske osobe i u tom smislu dati mu primjereno ljudsko i kršćansko tumačenje. Na taj način u prvi plan izbija prije svega temeljno načelo društvenoga života i univerzalni zakon ljudskoga bića, a zatim i skladni dinamizam između socijalne ljubavi i sveopćega bratstva. U drugom dijelu rada podastrt je statistički uvid u brojnost i rasprostranjenost migrantskih kretanja, te su ista predstavljena kao paradigmatska pojava i ishodišna točka budućnosti svijeta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet filozofije i religijskih znanosti,
Katolički bogoslovni fakultet, Zagreb