Pregled bibliografske jedinice broj: 1223185
Dizartrija kod amiotrofične lateralne skleroze – prikaz slučaja
Dizartrija kod amiotrofične lateralne skleroze – prikaz slučaja // Izazovi moderne logopedije – perspektiva i iskustva logopeda današnjice: zbornik sažetaka / Pavičić Dokoza, Katarina (ur.).
Split: Hrvatsko logopedsko društvo, 2022. str. 230-231 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1223185 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dizartrija kod amiotrofične lateralne skleroze –
prikaz slučaja
(Dysarthria in amyotrophic lateral sclerosis – case
study)
Autori
Lice, Karolina ; Vuković Ogrizek, Martina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Izazovi moderne logopedije – perspektiva i iskustva logopeda današnjice: zbornik sažetaka
/ Pavičić Dokoza, Katarina - Split : Hrvatsko logopedsko društvo, 2022, 230-231
ISBN
978-953-55555-3-7
Skup
6. kongres hrvatskih logopeda s međunarodnim sudjelovanjem "Izazovi moderne logopedije 2022. - Perspektiva i iskustva logopeda današnjice"
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 01.04.2022. - 03.04.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
amiotrofična lateralna skleroza, logopedska intervencija, dizartrija, kvaliteta života
(amyotrophic lateral sclerosis, speech and language intervention, dysarthria, quality of life)
Sažetak
Amiotrofična lateralna skleroza (ALS) je neuromuskularna bolest koja uzrokuje brzo propadanje motornih neurona u korteksu, moždanom deblu, leđnoj moždini i kortikobulbarnom traktu. Ujedno je i jedna od najčešćih neuromuskulanih bolesti (Plowman, 2015). Češće se pojavljuje u muškaraca nego u žena, a simptomi započinju najčešće između 40 i 70 godine života (Hanson i sur., 2011). Jedan od najčešćih simptoma ALS-a je i dizartrija, što čini logopeda važnim čimbenikom u terapiji osoba s ALS-om. Različiti autori navode cijeli spektar promjena u govoru koji se javljaju kod pacijenata – akustičke promjene glasa, velofaringealna disfunkcija, fascikulacije jezika, usporen tempo, narušena artikulacija, hipernazalnost i dr. (Hanson i sur., 2011). Uz ove teškoće, u uznapredovalim stadijima bolesti javlja se i potreba za logopedskom intervencijom zbog teškoća gutanja i upotrebe AAK (Morris i sur., 2006). Cilj ovoga rada je video isječcima prikazati slučaj 68-godišnje pacijentice kojoj je unatrag tri godine dijagnosticirana amiotrofična lateralna skleroza. Pacijentica je uključena u logopedsku terapiju u Poliklinici SUVAG od početka 2020.godine. Pacijentica je upućena na logopedsku terapiju od strane neurologa, odmah prilikom donošenja dijagnoze. Budući da je pacijentica uključena u logopedsku terapiju u prvoj fazi bolesti, kada su odstupanja u govoru najmanja, cilj logopedske terapije bio je zadržati postojeću razumljivost govora i pokretljivost govornih organa što dulje. U logopedskoj terapiji naglasak je stavljen na modifikaciju govornog disanja, pokretljivost govornih organa, preciznost artikulacije, jačinu i razumljivost govora, repetitivnog, kao i spontanog. Pacijentica je kombinacijom navedenih vježbi i rada kod kuće prema uputama logopeda, uspjela zadržati zadovoljavajuću razinu razumljivosti svakodnevnoga govora, količinu socijalnih kontakata, razumljivost telefonskoga govora i općenito zadovoljstvo kvalitetom života. Iz svega navedenoga, vidljivo je da rana logopedska intervencija u neuromuskularnim bolestima, uz primjerenu podršku drugih stručnjaka, omogućuje duži period kvalitetnog svakodnevnog života i zadovoljstvo pacijenata.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Logopedija