Pregled bibliografske jedinice broj: 1223180
Neverbalna komunikacija u rehabilitaciji afazije – verbotonalni pristup
Neverbalna komunikacija u rehabilitaciji afazije – verbotonalni pristup // Izazovi moderne logopedije – perspektiva i iskustva logopeda današnjice: zbornik sažetaka / Pavičić Dokoza, Katarina (ur.).
Split: Hrvatsko logopedsko društvo, 2022. str. 226-227 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1223180 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Neverbalna komunikacija u rehabilitaciji afazije –
verbotonalni pristup
(Nonverbal communication in rehabilitation of aphasia
- verbotonal approach)
Autori
Lice, Karolina ; Vuković Ogrizek, Martina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Izazovi moderne logopedije – perspektiva i iskustva logopeda današnjice: zbornik sažetaka
/ Pavičić Dokoza, Katarina - Split : Hrvatsko logopedsko društvo, 2022, 226-227
ISBN
978-953-55555-3-7
Skup
6. kongres hrvatskih logopeda s međunarodnim sudjelovanjem "Izazovi moderne logopedije 2022. - Perspektiva i iskustva logopeda današnjice"
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 01.04.2022. - 03.04.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
afazija, neverbalna komunikacija, verbotonalna metoda, geste, rehabilitacija
(aphasia, nonverbal communication, verbotonal method, gestures, rehabilitation)
Sažetak
Mnoga psihološka istraživanjima zaključuju kako neverbalna komunikacija odnosno govor tijela, mimika lica, gestikulacija rukama i drugi načini, čini preko 65% ukupne komunikacije. Prema postavkama verbotonalne metode značenje onoga što je izrečeno prenosi se samo dijelom putem leksičkih sredstava izražavanja (10% je informativno zahvaljujući samim riječima), a čak 90% naše govorne komunikacije dobiva jasno značenje i razumljivost na temelju neleksičkih sredstava izražavanja, odnosno “vrednota govornog jezika“ (Guberina, 2010). Većina osoba s afazijom ima očuvana neleksička sredstva izražavanja unatoč narušenom jezičnom izražavanju i/ili razumijevanju zato što su pokretljivost tijela i percepcija prostora primitivniji mehanizmi te time i otporniji na ozljedu i podložniji oporavku (Guberina i Asp, 1981). Mnoga istraživanja pokazala su učinkovitost uporabe neverbalne komunikacije kod osoba s afazijom i u prizivanju riječi i komunikaciji općenito (Feyereisen, 2006), ali isto tako postoje i slučajevi kada njihovu uporabu treba terapijski poticati kao što su osobe sa semantičkim teškoćama, težim oblicima afazije i apraksijom (Cocks i sur., 2018). U radu će se prikazati vrste neverbalne komunikacije, neuralna podloga povezanosti verbalne i neverbalne komunikacije te hipoteze koje objašnjavaju kompenzacijsku, nadopunjujuću i facilitairajuću ulogu gestikulacije u komunikaciji osoba s afazijom (kao što su MAM - Mutually Adaptive Modalities hypothesis, de Ruiter, 2006 ; Lexical Retrieval Hypothesis, Krauss i sur., 2000). Prikazom video isječaka logopedske terapije osoba s afazijom objasnit će pozitivna uloga neverbalne komunikacije i njena učinkovitost u prizivanju riječi i upotpunjavanju sadržaja prenesene poruke, kao i slučajevima u kojima je učinkovitost uporabe pokreta tijela i gestikulacije u svrhu komunikacije smanjena. Geste ili neverbalna komunikacija općenito, jedan je od primjerenih načina prijenosa poruke kod osoba s afazijom, a njena uporaba u logopedskoj terapiji čini rehabilitaciju osoba s afazijom učinkovitijom i bržom. S obzirom na to da osobe s afazijom često imaju potrebu za alternativnim komunikacijskim sredstvom, bez obzira radi li se o potpunoj leksičkoj zamijeni ili o podršci koja prati i potiče izrečeno, upotreba neverbalne komunikacije bi trebala biti jedan od uobičajenih postupaka tijekom logopedske terapije osoba s afazijom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Logopedija