Pregled bibliografske jedinice broj: 1223178
Anamneza u logopedskoj anamnestici
Anamneza u logopedskoj anamnestici // Izazovi moderne logopedije – perspektiva i iskustva logopeda današnjice: zbornik sažetaka / Pavičić Dokoza, Katarina (ur.).
Split: Hrvatsko logopedsko društvo, 2022. str. 211-212 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1223178 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Anamneza u logopedskoj anamnestici
(Case history in speech and language diagnostics)
Autori
Kologranić Belić, Lana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Izazovi moderne logopedije – perspektiva i iskustva logopeda današnjice: zbornik sažetaka
/ Pavičić Dokoza, Katarina - Split : Hrvatsko logopedsko društvo, 2022, 211-212
ISBN
978-953-55555-3-7
Skup
6. kongres hrvatskih logopeda s međunarodnim sudjelovanjem "Izazovi moderne logopedije 2022. - Perspektiva i iskustva logopeda današnjice"
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 01.04.2022. - 03.04.2022
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
dijagnostika, anamneza, logopedski nalaz
(diagnosis, anamnesis, speech therapy report)
Sažetak
Logopedska dijagnostika složen je proces. Uključuje prikupljanje anamnestičkih podataka, procjenjivanje komunikacijskog, govornog i jezičnog statusa djeteta, odnosno odrasle osobe te dijagnozu i preporuku. Radionica se bavi problemima u prvom dijelu ovog procesa, odnosno prikupljanju anamnestičkih podataka. Oni najčešće uključuju dob, informacije o ranom razvoju, medicinsku povijest ukoliko je ima, trenutno obrazovanje te eventualnu obiteljsku anamnezu. Međutim, mogu li anamnestički podaci biti jedinstven uputnik za sve bez obzira na dob i uputnu dijagnozu? Postoje li informacije koje su nezaobilazne bez obzira na dva navedena parametra? Koliko nam je informacija potrebno te koje su nam relevantne za logopedsku anamnezu? Jesu li i u kolikoj mjeri dobivene informacije važne za daljnji tijek procjene govornog, jezičnog i komunikacijskog statusa? Na koji način odijeliti informacije koje prikupi logoped koji provodi procjenu, od onih informacije kojih preuzima iz izvora drugih (ranijih logopedskih procjena ili procjena drugih stručnjaka)? Radionica se bavi problemom koje informacije staviti u fokus prilikom prikupljanja anamnestičkih podataka te kako od dobivenih informacija ekstrahirati bitne za logopedski nalaz. Radeći u grupama, na kliničkim primjerima iz prakse, polaznici će definirati odgovore na navedena pitanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Logopedija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Poliklinika SUVAG