Pregled bibliografske jedinice broj: 1222971
Rodne razlike u odrednicama percipirane poniznosti partnera
Rodne razlike u odrednicama percipirane poniznosti partnera // 23. Dani psihologije u Zadru: Knjiga sažetaka / Tucak Junaković, Ivana ; Macuka, Ivana ; Tokić, Andrea (ur.).
Zadar, 2022. str. 102-102 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1222971 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rodne razlike u odrednicama percipirane poniznosti partnera
(Gender differences in perceived partner humility determinants)
Autori
Mehulić, Jasmina ; Kamenov, Željka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
23. Dani psihologije u Zadru: Knjiga sažetaka
/ Tucak Junaković, Ivana ; Macuka, Ivana ; Tokić, Andrea - Zadar, 2022, 102-102
ISBN
978-953-331-382-5
Skup
23. Dani psihologije u Zadru
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 26.05.2022. - 28.05.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
percipirana poniznost partnera ; pretjerano žrtvovanje u partnerskom odnosu ; percipirano pravo prvenstva ; kvaliteta veze ; dijadno istraživanje
(perceived partner humility ; unmitigated communion ; entitlement ; relationship quality ; dyadic study)
Sažetak
Poniznost je vrlina povezana s uspostavljanjem i održavanjem kvalitetnih međuljudskih odnosa. Ponizni pojedinci imaju točniju procjenu sebe i više su usmjereni na druge što potiče opraštanje, zahvalnost (McCullough i sur., 2002) i pomaganje (LaBouff i sur., 2012). Percipiranje partnera poniznim povezano je s vlastitim i partnerovim/ičinim doživljajem kvalitete partnerskog odnosa (Mehulić i Kamenov, 2021). Percipirano pravo prvenstva (eng. entitlement), osjećaj da osoba zaslužuje više nego drugi ljudi, povezano je s antagonističkim interpersonalnim stilom. Takvi pojedinci skloniji su neiskrenosti, varanju i samouzdizanju (Pryor i sur., 2008). Istovremeno, manje su skloni zauzimanju tuđe perspektive i empatiji u bliskim odnosima (Campbell i sur., 2004). Suprotno, pojedinci koji su skloni pretjeranom žrtvovanju u bliskim odnosima (eng. unmitigated communion) fokusiranju se gotovo isključivo na svoje partnere i njihove potrebe, zanemarujući vlastite potrebe i kršeći vlastite granice. Iako su mogućnost zauzimanja perspektive i usmjerenost na partnerove/ičine blagotvorni za održavanje kvalitetnog partnerskog odnosa, pretjerano žrtvovanje u vezi povezano je i s negativnim viđenjem sebe i višom psihološkom uznemirenošću (Fritz i Helgeson, 1998). Upitno je kako se i vlastito i partnerovo/ičino percipirano pravo prvenstva i pretjerano žrtvovanje u vezi odražavaju na percipiranu poniznost partnera/ice. Stoga je cilj ovog istraživanja provjeriti upravo to. U istraživanju je sudjelovao 641 heteroseksualni par (raspon dobi 20 – 39 godina ; prosječno trajanje partnerskog odnosa: 3 god.), a sudionici su regrutirani uz pomoć studenata. Provedena je dijadna analiza traga u okviru APIM modela (Kashy i Kenny, 2000). Rezultati su pokazali da i muškarci i žene koji percipiraju veće vlastito pravo prvenstva doživljavaju svoje partnere/ice manje poniznima. Muškarci s osjećajem većeg prava prvenstva doživljeni su kao manje ponizni, a muškarci koji se više pretjerano žrtvuju kao više ponizni od strane svojih partnerica. Muška percepcija partneričine poniznosti nije određena ni njezinim pretjeranim žrtvovanjem ni njezinim pravom prvenstva. Utvrđena različita povezanost vlastitog pretjeranog žrtvovanja i percipiranog prava prvenstva s partnerovim/ičinim percepcija poniznosti mogla bi se objasniti teorijama rodnih uloga i različitim očekivanjima od muškaraca i žena u partnerskim odnosima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb