Pregled bibliografske jedinice broj: 1222852
Izazov teleprakse – logopedska terapija u sjeni pandemije COVID-19
Izazov teleprakse – logopedska terapija u sjeni pandemije COVID-19 // Izazovi moderne logopedije – perspektiva i iskustva logopeda današnjice: zbornik sažetaka / Pavičić Dokoza, Katarina (ur.).
Split: Hrvatsko logopedsko društvo, 2022. str. 127-128 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1222852 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Izazov teleprakse – logopedska terapija u sjeni
pandemije COVID-19
(Challenge of telepractice - speech and language
therapy under the shadow of COVID-19)
Autori
Hercigonja Salamoni, Darija ; Rendulić, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Izazovi moderne logopedije – perspektiva i iskustva logopeda današnjice: zbornik sažetaka
/ Pavičić Dokoza, Katarina - Split : Hrvatsko logopedsko društvo, 2022, 127-128
ISBN
978-953-55555-3-7
Skup
6. kongres hrvatskih logopeda s međunarodnim sudjelovanjem "Izazovi moderne logopedije 2022. - Perspektiva i iskustva logopeda današnjice"
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 01.04.2022. - 03.04.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
COVID 19 ; telepraksa ; logopedska terapija ; stavovi korisnika ; zdravstveni sustav
(COVID 19 ; telepractice ; speech and language therapy ; users’ attitude ; health care system)
Sažetak
Proglašenje pandemije COVID 19 i uvođenje epidemioloških mjera koje su za cilj imale suzbijanje širenja koronavirusa, rezultiralo je nizom promjena kako na globalnoj, tako i na lokalnoj razini. Uvođenje „lockdowna“ u ožujku 2020. godine, između ostalog, reflektiralo se i na način pružanja logopedskih usluga u zdravstvu, te nam ukazalo na potrebu razvijanja otpornijeg načina rada, uz uvođenje novih tehnologija. U tom trenutku u Hrvatskoj nije postojala usustavljena telepraksa za provođenje logopedskog tretman na daljinu u realnom vremenu. Terapija se primarno odvijala direktnim radom na licu mjesta s djecom ili odraslim osobama u logopedskim ambulantama ili kao konzilijarne usluge logopeda u bolnicama, te kao podrška i savjetovanje članova obitelji. U zadnje vrijeme su zbog tehnološkog napretka visokospecijaliziranih, ali i osnovnih komunikacijskih tehnologija mogućnosti za primjenu teleprakse u logopediji značajno porasle, no u sustavu zdravstva koristile su se samo kroz povremene projektne aktivnosti. Zbog ograničenja povezanih s pandemijom, u zdravstvenim ustanovama logopedi su počeli svakodnevno provoditi logopedsku terapiju putem informacijske i komunikacijske tehnologije. Osim logopeda koji su se suočili s izazovom novog načina organizacije i provođenja logopedske terapije, značajan doprinos i trud uložili su i korisnici usluga i članovi njihovih obitelji. Većina je rado prihvatila ovakav način rada, te spremno odgovorila na niz izazova i ponuđenih modaliteta rada ; od slanja radnog materijala, snimanja i analize video zapisa do direktnog uključivanja putem raznih platformi. U istraživanje su uključeni korisnici stariji od 16 godina koji su u mogućnosti samostalno ispuniti anketu, te roditelji/skrbnici djece mlađe od 16 godina koja su bila uključena u neki od oblika logopedske terapije na daljinu u sustavu zdravstva. Ispitanici ispunjavaju online anketu kroz koju evaluiraju provođenje logopedskih terapija na daljinu u nekoliko područja. Anketom se željelo ispitati mišljenje i stavovi korisnika ili njihovih roditelja/skrbnika o provedenim terapijskim postupcima. Cilj istraživanja je utvrditi što korisnici vide kao prednosti, a što kao nedostatke ovakvog načina rad, te s kojim teškoćama su se susretali/se susreću u implementaciji istog. Prikupljeni podatci bit će vrijedne smjernice za napredak i razvitak teleprakse u logopediji općenito i usustavljenju provođenja logopedske terapije na daljinu u sustavu zdravstava.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Logopedija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Poliklinika SUVAG