Pregled bibliografske jedinice broj: 12222
Rehabilitacija u zajednici : razvoj u Republici Hrvatskoj
Rehabilitacija u zajednici : razvoj u Republici Hrvatskoj // Rehabilitacija u zajednici / Bobinac-Georgievski, Ana (ur.).
Zagreb: Opća bolnica "Sveti Duh", 1998. str. 1-2 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 12222 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rehabilitacija u zajednici : razvoj u Republici Hrvatskoj
(Community based rehabilitation : development in the Republic of Croatia)
Autori
Bobinac-Georgievski, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Rehabilitacija u zajednici
/ Bobinac-Georgievski, Ana - Zagreb : Opća bolnica "Sveti Duh", 1998, 1-2
Skup
Prva hrvatsko-kanadska tematska konferencija o projektu Razvoj rehabilitacije u zajednici u RH za pozvane sudionike
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.01.1998. - 21.01.1998
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Sažetak
Rehabilitacija u zajednici (RUZ) i u svjetskim razmjerima je u razvoju. U Hrvatskoj je interes za ovaj vid programa rehabilitacije izrazito potaknut ratnom epidemijom ozljeda i popratnih onesposobljenja. Uz inicijative s hrvatske strane i međunarodni činitelji pokazali su spremnost za pomoć upravo u ovome segmentu skrbi za ozlijeđene i onesposobljene u ratu. Značajno je bilo djelovanje Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), Područni ured za Europu Kopenhagen, koji je putem svojih predstavnika u Zagrebu i Hrvatskoj započeo kontinuiranu podršku unapređenju rehabilitacije u Hrvatskoj u suglasnosti s Odborom za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju (OFMR), imenovanom od ministra zdravstva. Integralan pristup medicinskoj rehabilitaciji ozlijeđenima u Domovinskom ratu bio je od početka zastupljen. U petogodišnjem razdoblju aktivnosti OFMR su bile usmjerene na razmatranje i predlaganje rješenja za aktualne probleme rehabilitacije ranjenika:
1. IZRADA PRIJEDLOGA DOKUMENTA NACIONALNE STRATEGIJE ZA REHABILITACIJU U RH,
2. SURADNJA U PROJEKTU SZO "Rehabilitacija žrtava i ranjenika rata"
3. PRIKLJUČIVANJE RADU STRUČNOG POVJERENSTVA STOŽERA ZA SKRB O INVALIDIMA I DRUGIM STRADALNICIMA DOMOVINSKOG RATA VLADE RH (STOŽER VRH))
4. STRUČNI NADZOR RADA BOLNICA I USTANOVA ZA REHABILITACIJU
5. IZRADA PRIJEDLOGA MASTER PLANA: Projekt "Rehabilitacija žrtava rata".
U svim pravcima djelovanja rano smo prepoznali potrebu djelovanja na razvoju RUZ kao prioritetnu potrebu za poboljšanje kvalitete, ali i racionalizacije troškova skrbi.
Prvi nositelji promidžbe RUZ, članovi OFMR imali su načelnu podršku Ministarstva zdravstva a putem Stožera VRH-e i šire, iz odgovarajućih drugih područja nadležnosti. Ipak obujam i težina problema te pritisak vremena za njihovo što žurnije rješavanje, mogao bi s današnje perspektive donekle opravdati ipak nedostatnu usaglašenost, toliko nužnu za definiranje sustavnog okvira razvoja i provedbe RUZ. Strateški dokument nacionalnog programa rehabilitacije još je na razini sačinjenog prijedloga. S druge strane, nedovoljno uočavanje rehabilitacije kao cjelovitog i kontinuiranog procesa, rezultiralo je podvojenošću programa kao što su psihosocijalna pomoć i profesionalna rehabilitacija, od programa medicinske rehabilitacije.
Događaji od značaja za razvoj RUZ u RH su vrlo intenzivni tečajevi kontinuirane edukacije za sudionike iz svih hrvatskih županija i šire, uvrštavanje teme integralna rehabilitacija u zajednici u redovnu nastavu Medicinskog fakulteta, prijedlog teme RUZ za izbornu nastavu na razini Sveučilišta u Zagrebu, te domaći i međunarodni stručno - znanstveni skupovi. Odvijali su se i brojni savjetodavni i koordinacijski sastanci na inicijativu nadležnih institucija iz Hrvatske, te mješoviti s inozemnim suradnicima pod okriljem SZO projekta.
Upravo u okviru navedenih aktivnosti ostvarena je suradnja s kanadskim suradnicima i ostvarenje zajedničkog projekta "Razvoj rehabilitacije u zajednici u Republici Hrvatskoj". Taj je projekt pripremljen i odobren tijekom 1995. godine te je uz daljnju podršku Ministarstva zdravstva i Gradskog ureda za zdravstvo i socijalnu skrb grada Zagreba, započela njegova provedba tijekom 1996. godine i koja još traje. SZO, nakon isteka prvog projekta od lipnja 1996. daljnju podršku razvoju rehabilitacije daje kroz projekt "Regionalni model za fizikalnu rehabilitaciju", koji se provodi u Zagrebu i Osijeku kao dva zasebna podprojekta uz tendenciju proširenja aktivnosti u Split i Vukovar.
Svi spomenuti događaji mogu se smatrati samo vidljivim dijelom sante leda u osnovi koje je preostali još ogroman nevidljivi dio, koji u slučaju razvoja RUZ čine edukacijske i praktične aktivnosti usmjerene ka smanjenju posljedica ozljede i oštećenja te osamostaljivanju i socijalnoj integraciji osoba onesposobljenih u Domovinskom ratu ili običnom životu. To je doprinos stručnjaka, udruga, nadležnih institucija i ostalih u sustavu zdravstva, obrazovanja, rada i socijalne skrbi, kulture i umjetnosti, znanosti i drugih vidova ljudske kreativnosti širokoj mreži skrbi i podrške koju RUZ u osnovi predstavlja.
Sadržajne promjene u sagledavanju razvoja RUZ očituju se upravo u zbližavanju i boljem prepoznavanju činitelja mreže rehabilitacije u zajednici. Do sada prateće teškoće u vidu otpora promjenama, nedostatnost formalne komunikacije u sustavu skrbi, nedostatka vjere u potencijale osoba s onesposobljenjem i mogućnosti njihove socijalne integracije te razne druge pogreške, vjerujem da je moguće prevladati. Uspješnost provedbe RUZ u Hrvatskoj ovisit će ne samo o radu onih koji su direktno uključeni već i o podršci postojećeg sustava skrbi u državi i ostalim razinama odlučivanja u lokalnoj upravi i samoupravi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA