Pregled bibliografske jedinice broj: 1222199
Vrijeme otočanki – etnografija stvaranja budućnosti na otoku Lastovu
Vrijeme otočanki – etnografija stvaranja budućnosti na otoku Lastovu // 10. Anatomija otoka / 10th Anatomy of Islands / Perinić Lewis, Ana ; Blagaić Bergman, Marina (ur.).
Zagreb: Institut za etnologiju i folkoristiku, Zagreb ; Anatomija otoka - centar za istraživanje i razvoj, Vis, 2022. str. 23 / 79 (engl)-24 / 80 (engl) (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1222199 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Vrijeme otočanki – etnografija stvaranja budućnosti
na otoku Lastovu
(The time of island women – an ethnography of future
making on the island of Lastovo)
Autori
Blagaić Bergman, Marina ; Perinić Lewis, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
10. Anatomija otoka / 10th Anatomy of Islands
/ Perinić Lewis, Ana ; Blagaić Bergman, Marina - Zagreb : Institut za etnologiju i folkoristiku, Zagreb ; Anatomija otoka - centar za istraživanje i razvoj, Vis, 2022, 23 / 79 (engl)-24 / 80 (engl)
ISBN
978-953-8089-90-9
Skup
10. Anatomija otoka - Klimatske promjene i okolišne budućnosti otoka
Mjesto i datum
Lastovo, Hrvatska, 26.09.2022. - 28.09.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
otočanke, migracije, otočno vrijeme, budućnost, heterogene temporalnosti
(island women, migrations, island time, future, heterogeneous temporalities)
Sažetak
U ovome ćemo izlaganju obuhvatiti iskustva migracija žena na otok Lastovo tijekom posljednjih dvadesetak godina te njihove percepcije otočnog vremena i temporalnosti. Posebno ćemo se usmjeriti na stvaranje budućnosti (osobne i otočne) kao jedan od aspekata donošenja odluke o migriranju na najudaljeniji naseljeni hrvatski otok, o nadanjima, očekivanjima i strahovima prije doseljavanja, ali i ostvarenjima, mogućnostima i potencijalima koje su proizašle iz dolaska u otočne zajednice. S namjerom propitivanja rodnoga aspekta gradnje budućnosti, dio ćemo izlaganja posvetiti i pregledu dosadašnjih reprezentacija ženskih otočnih iskustava. Prikazi i percepcije iskustava vremena u životima otočana od početaka su istraživanja otoka rodno su obilježene, oblikujući svojevrsne rodne temporalne geografije. Brojnost naziva, stereotipa i uzrečica o bodulkama i vlahinjama pokazuju da su otočanke i doseljenice na otoke često dvostruko stereotipizirane, s obzirom na društveni status i na rodnu pripadnost. Ove su stereotipne predodžbe dugotrajne i dugovječne, smještajući žene u zatvorene i statične vremenske okvire. Iz povijesnih, pravnih, lingvističkih i etnografskih izvora vidljivo je da su otočanke najčešće opisivane ulogom, položajem i baštinom žena u određenom otočnom prostoru/ima: u privatnoj sferi kućanstva i obitelji, kroz ženske (uglavnom kućanske i poljoprivredne) poslove te ulogu čuvarica otočnih tradicija i vrijednosti. U istraživanjima otočnih zajednica u većini slučajeva su predstavljane svojom ulogom u reprodukciji, othranjivanju i odgoju, u kružnom, cikličnom, „ženskom” vremenu (Kristeva 1986), većinom podređenom rutini, repetitivnosti, postojanosti, trajanju i potrebama drugih te brizi za druge. Uočljiva je bezvremenost ili temporalni modalitet zadržavanja vremena u čekanju, odgađanju, strpljenju i izdržavanju (Baraister 2009). U drugoj polovici 20. i 21. stoljeću događa se pomak od proučavanja uloga i položaja žena u tradicijskoj otočnoj kulturi prema istraživanju rada žena u otočnim tvornicama i turizmu. Bilježi se aktivno žensko sudjelovanje u otočnom ekonomskom privređivanju i gospodarenju te promjene u svakidašnjici, mobilnosti i rodnim odnosima unutar obitelji. Narative o statičnosti i podređenosti zamjenjuju oni o prihvaćanju promjena i spremnosti na heterogene temporalnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb,
Institut za antropologiju