Pregled bibliografske jedinice broj: 1222021
Nedopuštena pobuda
Nedopuštena pobuda // Zbornik treće regionalne konferencije o obveznom pravu / Baretić, Marko ; Nikšić, Saša (ur.).
Zagreb: Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2022. str. 83-116 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1222021 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nedopuštena pobuda
(Inadmissible motive)
Autori
Kanceljak, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik treće regionalne konferencije o obveznom pravu
/ Baretić, Marko ; Nikšić, Saša - Zagreb : Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2022, 83-116
ISBN
978-953-270-155-5
Skup
3. regionalna konferencija o obveznom pravu
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 21.06.2022. - 22.06.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
nedopuštena pobuda, pobijanje dužnikovih pravnih radnji, prividni pravni poslovi, ništetnost, ugovor o doživotnom uzdržavanju, ugovor o dosmrtnom uzdržavanju
(: inadmissible motive, contestation of the debtor’s legal actions, simulation, nullity, lifelong support contract, contract for the support until death)
Sažetak
Uređenje nedopuštene pobude u našemu pravnom sustavu možemo pratiti od Zakona o obveznim odnosima iz 1978. godine. Tim je zakonom uz nedopuštenu pobudu bila uređena i „dopuštena osnova“ kao i posljedice nepostojanja osnove, što je zakonodavac odlučio izostaviti pri uređenju razloga ništetnosti u novom Zakonu o obveznim odnosima. U ovome se radu objašnjenjem norme o nedopuštenoj pobudi uz analizu sudske prakse nastoji odgovoriti na pitanje trebamo li u pravnom sustavu uopće uređenje nedopuštene pobude. Analiza postojeće sudske prakse upućuje na brojne probleme u primjeni norme. Prije svega, pretpostavke koje se moraju ostvariti da bi bila riječ o nedopuštenoj pobudi sudovi često pogrešno zamjenjuju za pretpostavke nekih drugih razloga nevaljanosti pravnih poslova, i to simulaciju pravnih poslova, pobijanje dužnikovih pravnih radnji i razloge ništetnosti iz članka 322. Zakona o obveznim odnosima. U drugim pak situacijama sudovi slijede postojeću sudsku praksu ne vodeći računa o detaljima svakoga pojedinog činjeničnog stanja, što se posebno vidi kod ugovora o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo