Pregled bibliografske jedinice broj: 1221458
Banovina/Banija – granice, migracije i sjecište kultura kroz rukopise HAZU
Banovina/Banija – granice, migracije i sjecište kultura kroz rukopise HAZU // Banija kao metafora i metonimija : godišnji znanstvenostručni skup Instituta za etnologiju i folkloristiku : Glina/Zagreb, 5. i 6. listopada 2022. / Jambrešić Kirin, Renata ; Marković, Jelena ; Prica, Ines ; Vukšić, Ana-Marija (ur.).
Zagreb: Institut za etnologiju i folkloristiku (IEF), 2022. str. 25-26 (predavanje, recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1221458 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Banovina/Banija – granice, migracije i sjecište
kultura kroz rukopise HAZU
(Banovina/Banija ― borders, migrations and
intersection of cultures through the Croatian
Academy of Sciences and Arts manuscripts)
Autori
Rajković Iveta, Marijeta
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Banija kao metafora i metonimija : godišnji znanstvenostručni skup Instituta za etnologiju i folkloristiku : Glina/Zagreb, 5. i 6. listopada 2022.
/ Jambrešić Kirin, Renata ; Marković, Jelena ; Prica, Ines ; Vukšić, Ana-Marija - Zagreb : Institut za etnologiju i folkloristiku (IEF), 2022, 25-26
Skup
Banija kao metafora i metonimija : godišnji znanstvenostručni skup Instituta za etnologiju i folkloristiku
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska ; Glina, Hrvatska, 05.10.2022. - 06.10.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
Banovina / Banija (Hrvatska) ;
(Banovina / Banija (Croatia) ;)
Sažetak
Izlaganje se temelji na povijesnim izvorima i etnografskom gradivu, prvenstveno rukopisima Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) o selima iz okolice Dvora na Uni: Pedalj i Stupnica koje je zapisao Rade Bosnić. Kao suradnik akademijina Zbornika za narodni život i običaje, ovaj učitelj i etnograf, prema Osnovi za sabiranje i proučavanje građe o narodnom životu Antuna Radića monografski je obradio navedena sela 1909. godine. U izlaganju se prikazuje istraživani granični prostor (Osmanskog Carstva, Austro- Ugarske Monarhije, Vojne krajine, Jugoslavije, odnosno Republike Hrvatske i Republike Bosne i Hercegovine), najvažniji migracijski tokovi (unutar i preko granica) te komunikacije i interakcije stanovništva različitih etničkih pripadnosti. Koristeći teorijske pristupe studija granica, studija migracija i identiteta, iz navedenih monografskih rukopisa iščitavaju se kulturni procesi između domicilnog i migratornog stanovništva, transformacija identiteta na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće (posebice pretvaranje religijskog identiteta (pravoslavno stanovništvo) u etnički identitet (Srbi). U zaključku se propituju utjecaji povijesnih događanja na poimanja Banije/Banovine kao periferije tijekom 20. stoljeća, život lokalnog stanovništva u suvremenosti te mogućnosti revitalizacije i postajanja useljeničkog područja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija