Pregled bibliografske jedinice broj: 1221435
Red propovjednika i promicatelja Ružarija u Hrvata
Red propovjednika i promicatelja Ružarija u Hrvata // Knjižica sažetaka znanstvenog skupa "Biografija, hagiografija, karizma: Funkcionalizacija teksta i kulturni spomen u hrvatskim i europskim redovničkim zajednicama"
Zagreb, Hrvatska, 2021. str. 9-9 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1221435 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Red propovjednika i promicatelja Ružarija u Hrvata
(Order of Preachers and Promoters of the Rosary in
Croats)
Autori
Bilobrk, Petar
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjižica sažetaka znanstvenog skupa "Biografija, hagiografija, karizma: Funkcionalizacija teksta i kulturni spomen u hrvatskim i europskim redovničkim zajednicama"
/ - , 2021, 9-9
Skup
Biografija, hagiografija, karizma: Funkcionalizacija teksta i kulturni spomen u hrvatskim i europskim redovničkim zajednicama
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.05.2021. - 21.05.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Dominikanci, krunica, molitva, meditacija
(Dominicans, rosary, prayer, meditation)
Sažetak
Marijanska pobožnost prisutna je u duhovnosti svih Redova i redovničkih zajednica u Katoličkoj Crkvi među njima je i Red propovjednika koji ove godine obilježava 800 godina dominikanskog reda na hrvatskim prostorima. Utemeljitelj dominikanskog Reda, sv. Dominik (1171. - 1221.), od početka je stavljao svoje životno djelo, svoj Red, pod zaštitu Blažene Djevice Marije. Zbog Dominikove velike pobožnosti Majci Božjoj u crkvenu je tradiciju ušlo vjerovanje kako je upravo sveti Dominik osmislio molitvu Krunice. Istina jest, kako se od vremena prve braće u obrascu redovničkog zavjetovanja kod dominikanaca spominje posluh prema Djevici Mariji. Dakle, dominikanska tradicija je oduvijek pokazivala vjernost i sinovsku privrženost sv. Dominika prema Majci Božjoj, posebno kroz apostolat širenja Krunice. Dominikanci su vrlo rano počeli sabirati molitelje Krunice u bratovštine - zajednice. Prigodom upisa u Bratovštinu naglašavali su da članstvo u kruničarskoj bratovštini znači više od upisa imena u registar kruničara uz obećanja da će moliti otajstva Krunice i određene molitve. Uz Bratovštinu koja je obuhvaćala Gospine štovatelje po molitvi Krunice razvile su se tijekom povijesti nove kruničarske zajednice. Diljem katoličkog svijeta poznata je i raširena i druga kruničarska zajednica koju vode Dominikanci: "Živa krunica". Molitva krunice bila je i blaženom Alojziju Stepincu snaga i ohrabrenje u svakom trenutku mučeničkog života, isto tako i svjedočanstva mnogih hrvatskih branitelja ukazuju na molitvu krunice koja je bila izvor posebne duhovnosti i snage u Domovinskom ratu. Molitva krunice i danas je prisutna među hrvatskim katolicima i to kroz razne molitvene zajednice i vjerske medije koji svoju pobožnost prema Blaženoj Djevici Mariji očituju kroz molitvu krunice. Hrvatski narod Gospu je nazvao ne samo Kraljicom Krunice nego i Kraljicom Hrvata.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija, Povijest, Religijske znanosti (interdisciplinarno polje), Kroatologija