Pregled bibliografske jedinice broj: 1220973
Fiksnoprotetska terapija prirođenog nedostatka sjekutića u adolescenta
Fiksnoprotetska terapija prirođenog nedostatka sjekutića u adolescenta // Knjiga sažetaka 3. međunarodnog kongresa Fakulteta dentalne medicine Sveučilišta u Rijeci: “Novi koncept estetike osmijeha”
Rijeka, Hrvatska, 2022. str. 63-64 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1220973 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Fiksnoprotetska terapija prirođenog nedostatka sjekutića u
adolescenta
Autori
Uhač, Mia ; Vučinić, Davor ; Žujić Sindik, Patricia ; Ludvig, Jernej ; Tariba Knežević, Petra ; Uhač, Ivone
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Knjiga sažetaka 3. međunarodnog kongresa Fakulteta dentalne medicine Sveučilišta u Rijeci: “Novi koncept estetike osmijeha”
/ - , 2022, 63-64
Skup
3. međunarodni kongres Fakulteta dentalne medicine Sveučilišta u Rijeci: “Novi koncept estetike osmijeha”
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 16.09.2022. - 17.09.2022
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Anodoncija ; Keramika
Sažetak
Cilj: Protetska terapija prirođenog nedostatka dvaju bočnih sjekutića u gornjoj čeljusti i dvaju središnjih sjekutića u donjoj čeljusti u 18 godišnje djevojke nakon provedene ortodontske terapije. Materijali i metode: 18-godišnja pacijentica dolazi na Kliniku za dentalnu medicinu Kliničkog bolničkog centra u Rijeci radi potrebe za zbrinjavanjem nedostatka zuba 12 i 22 te 31 i 41. Iz anamneze se saznaje da ima prirođeni nedostatak zuba te dolazi nakon završetka osmogodišnje ortodontske terapije u kojoj se pripremao prostor za protetske nadoknade. S obzirom na dob, dobru oralnu higijenu i intaktnost preostalih zuba, terapija izbora u ovakvim slučajevima je implantoprotetska ili izrada fiksnog mosta. Pacijentica odbija implantološku terapiju te prihvaća drugu predloženu opciju. Radi tendencije zuba da se nakon ortodontske terapije vrate u prvobitni položaj, izrađuju se jednokomadni protetski nadomjesci. Zbog male retencijske površine zuba 32 i 42, preparacija se proširuje na zube 33 i 43 čime se neutralizira mogući pomak zuba. Preparirane su oralne plohe zuba 13, 11, 21, 23 te 32, 33, 42 i 43. Granica preparacije bila je udaljena 1, 5 mm od incizalnog brida i 1 mm od gingivnog ruba uz dubinu preparacije od 0, 7 mm. Materijal izbora bila je cirkonij oksidna keramika koja, uz estetska, ima i potrebna mehanička svojstva, a nadomjesci su pričvršćeni adhezivno. Radi slabe adhezivne veze gradivnog materijala i zuba, dodatno su preparirani aproksimalni ormarići (2x2x0, 5 mm) kako bi se, uz adhezivnu, uspostavila i mehanička veza. U laboratoriju je konstrukcija pripremljena pjeskarenjem s česticama Al2O3 veličine 50μ i pritiskom od 1 bara. Po probi u ustima isti su očišćeni pastom (Ivoclean, Ivoclar Vivadent, Schaan, Lihtenštajn) te premazani s Monobond plus (Ivoclar Vivadent, Schaan, Lihtenštajn). Zubi su jetkani ortofosfornom kiselinom i premazani primerom (Multilink Primer A/B, Ivoclar Vivadent, Schaan, Lihtenštajn). Nadomjesci su zatim cementirani (Multilink Automix, Ivoclar Vivadent, Schaan, Lihtenštajn) prema uputama proizvođača. Rezultati: Izradom jednokomadnog nadomjeska u obje čeljusti postigao se harmoničan osmijeh te se osigurao stabilni položaj zuba nakon provedene ortodontske terapije. Zaključak: Primjena reduciranog fiksnog nadomjestka nakon provedene ortodontske terapije u slučaju nedostatka zuba u estetskoj zoni pokazalo se kao uspješno trajno rješenje koje zadovoljava biološke, funkcionalne i estetske kriterije u adolescenata i mladih.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinički bolnički centar Rijeka,
Fakultet dentalne medicine, Rijeka