Pregled bibliografske jedinice broj: 1220659
Inkjet ispis vodljive tinte na bazi polimera poli(3,4-etilendioksitiofena)
Inkjet ispis vodljive tinte na bazi polimera poli(3,4-etilendioksitiofena) // XIV. SUSRET MLADIH KEMIJSKIH INŽENJERA- KNJIGA SAŽETAKA / Žižek, Krunoslav ; Katančić, Zvonimir ; Kovačić, Marin (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2022. str. 197-197 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1220659 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Inkjet ispis vodljive tinte na bazi polimera
poli(3,4-etilendioksitiofena)
(Inkjet printing of conducting inks based on
poly(3,4 ethylenedioxythiophene) polymer)
Autori
Terihaj, Lucija ; Markanović, Laura ; Fiket, Lucija ; Katančić, Zvonimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XIV. SUSRET MLADIH KEMIJSKIH INŽENJERA- KNJIGA SAŽETAKA
/ Žižek, Krunoslav ; Katančić, Zvonimir ; Kovačić, Marin - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2022, 197-197
Skup
XIV. susret mladih kemijskih inženjera (SMLKI 2022)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 24.02.2022. - 25.02.2022
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
vodljivi polimeri ; graft kopolimer ; poli(3, 4-etilendioksitiofen) ; vodljive tinte
(conducting polymer ; graft copolymer ; poly(3, 4-ethylenedioxythiophene) ; conductive inks)
Sažetak
Savitljiva tiskana elektronika predstavlja novu generaciju elektroničkih uređaja gdje se koristi poznata metoda inkjet (tintnog) ispisa u kombinaciji s novim materijalima kao metoda za tiskanje električnih i optičkih uređaja, posebice onih koji uključuju organske komponente. Tiskana elektronika podrazumijeva ispis vodljivih tinti na različite podloge kako bi se dobila željena električna, mehanička i optička svojstva uređaja, pri čemu se za dobivanje savitljive elektronike koriste polimerne podloge. Tinte za ispis trebaju imati dobru adheziju na podlogu, visoku rezoluciju, minimalnu potrebu za održavanjem pisača i dugi rok trajanja. Najvažnija svojstva tinte koja se trebaju optimirati kako bi se osigurao kvalitetan ispis su viskoznost, površinska napetost, vlaženje i adhezija na podlogu. Uobičajeno se kao materijal za pripremu vodljivih tinti koriste metalne nanočestice poput srebra, zlata, bakra ili aluminija, ali nedostatak takvih tinti je da nemaju svojstvo istezljivosti pa nakon mehaničkih naprezanja može doći do njihovog odvajanje od savitljive podloge. Kao alternativa se sve više istražuju tinte bazirane na vodljivim polimerima kod kojih je uz modifikaciju moguće postići intrinzičku istezljivost uz istovremeno zadržavanje vodljivosti. U radu je sintetiziran graft kopolimer pri čemu je glavni lanac vodljivi poli(3, 4-etilendioksitiofen) (PEDOT), a bočni lanci su od poli(akrilat-uretana) (PAU) koji nije vodljiv, ali omogućuje nekovalentno umrežavanje vodikovim vezama čime se postiže istezljivost materijala. Sintetizirani polimer pripremljen je u obliku vodljive tinte, te se inkjet ispisao na savitljivu podlogu od poliuretana. Adhezija tiskanog sloja je karakterizirana uranjanjem u vodu i ultrazvučnim testom nakon čega se mikroskopom pratila delaminacija tiskanog polimernog sloja. Također je ispitana i električna provodnost tiskanog sloja kao i njegova istezljivost.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2019-04-8304 - Molekularno krojenje istezljivih i zacijeljivih vodljivih polimera za nosivu elektroniku (SHaPes) (Katančić, Zvonimir, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb