Pregled bibliografske jedinice broj: 1220526
Utjecaj proprioceptivnog treninga u prevenciji sportskih ozljeda kod djece
Utjecaj proprioceptivnog treninga u prevenciji sportskih ozljeda kod djece // Summer School of Kinesiologists of the Republic of Croatia, zadar, 2022. / Leko, Goran (ur.).
Zagreb: Hrvatski kineziološki savez (HKS), 2022. str. 580-586 (poster, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1220526 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj proprioceptivnog treninga u prevenciji
sportskih ozljeda kod djece
(THE IMPACT OF PROPRIOCEPTIVE TRAINING IN THE
PREVENTION OF SPORTS INJURIES IN CHILDREN)
Autori
Grubišić Mihaela, Krajačić Andrea, Erjavec Lana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Summer School of Kinesiologists of the Republic of Croatia, zadar, 2022.
/ Leko, Goran - Zagreb : Hrvatski kineziološki savez (HKS), 2022, 580-586
ISBN
978-953-317-070-1
Skup
30. ljetna škola kineziologa Republike Hrvatske: Kineziologija u Europi Izazovi promjena: Međunarodni znanstveno- stručni skup
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 29.06.2022. - 02.07.2022
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
somatosenzorni sustav, kontrola pokreta, hipermobilnost
(somatosensory system, movement control, hypermobility)
Sažetak
Propriocepciju definiramo kao svjesnost o položaju tijela i njegovih dijelova u prostoru. Deficit u proprioceptivnom aparatu najčešće se javlja kod djece sa sindromom hipermobilnosti (SHM). SHM je stanje u kojem nalazimo povećanu pokretljivost zglobova, koje je uzrokovana laksitetom ligamenata i zglobne čahure. Danas djeca sve niže dobi ulaze u ozbiljan sport te je bitno prepoznati SHM i uključiti trening propriocepcije u svakodnevni trening kao oblik prevencije od ozljeda. Trening propriocepcije važan je jer mehanoreceptori unutar mišića, tetiva i zglobova šalju proprioceptivne signale koji su iznimno važni za kontrolu. Kod gubitka ili smanjenih proprioceptivnih signala smanjuje se kontrola pokreta, kontrola mišićnog tonusa i posturalni refleksi te se povećava šansa za ozljedu. Proprioceptivni trening definiramo kao trening kojem je cilj poboljšanje propriocepcije odnosno jedne od tri funkcije somatosenzornog sustava. Meta analiza provedena 2021. godine pronašla je statistički značajnu razliku kod uvrštavanja proprioceptivnog treninga u trenažni proces kod tinejdžera (p = 0, 0002). Autori zaključuju da je najveći efekt postignut kod mlađe i lakše djece nego kod starije i teže. Danas postoji veliki broj istraživanja vezanih za prevenciju ozljeda kod djece. Preporuka je započeti s treningom prije puberteta te ga ukomponirati u svakodnevni trening kako bi se spriječile buduće ozljede. Isto tako preporuka je educirati trenere o SHM i o važnosti proprioceptivnog treninga za djecu uključenu u sport.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Kineziologija
Napomena
Https://www.hrks.hr/images/Ljetna-skola-2022-final-
web.pdf